Bu e-kitapta neler bulacaksınız?

(Bu e-kitabın telif hakları Kanada Hükümeti’nin Entellektüel Mülkiyet Ofisi (Canadian Intellectual Property Office) tarafından 1098597 registration numarasıyla kaydedilmiş olup kısmen ya da tamamen kopyalanması, satışı, dağıtımı ve paylaşımı yasaktır. Kanada’daki telif hakları konusundaki yasal düzenlemeler, ihlal davalarını telif hakkını ihlal eden kişinin ülkesindeki mahkemelerde yürütebilecek şekilde düzenlenmiştir. )Sevgili Okuyucumuz,

Bu e-kitabı okumakla çok isabetli bir karar veriyorsunuz. Çünkü ister Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulunmayı düşünüyor olun, ister başvurunuz kabul edilmiş ve Kanada’ya gelmeye hazırlanıyor olun, gelmeden önce mutlaka bilmeniz ve yapmanız gerekenleri,  Kanada’ya ayak bastığınız andan itibaren ve ilerleyen zamanlarda sizi nelerin beklediğini, vakit ve nakit kaybetmeden yeni yaşamınızı kurmak için gereken en kritik bilgileri ve daha fazlasını bu e-kitapta ayrıntılı bir şekilde bulacaksınız.

Kanada tüm dünyada göçmenlik için tercih edilen ülkelerin başında gelir ve sadece doğal güzellikleriyle değil insan hakları, demokrasi ve sosyal devlet uygulamalarını tüm dünyadan gelip yerleşmiş vatandaşlarına sunmada gösterdiği başarıyla da adından haklı olarak söz ettirir. Bu anlamda Kanada’nın ülke olarak yerleşmeyi düşünmek için aday olmayı fazlasıyla hakettiğini düşündüğümüzü ifade etmek isteriz.

Kanada hakkında internet üzerinden arama yaptığınızda bilgi alabileceğiniz çok sayıda siteye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bizler Kanada’ya göçmen olarak gelmiş ve bizzat bu ülkeyi deneyimlemiş kişiler olarak baktığımızda, bu sitelerde doğru olmayan ya da güncelliğini yitirmiş çok fazla bilgi olduğunu tespit ettik. Ve gördüğümüz şey, birçok sitenin ciddi bir araştırmaya dayandırılmadan ve kontrol edilmeden yazılmış, yanıltıcı ve uygulanabilirlikten yoksun bilgiler içermeleri ve hatta bazı sitelerin birbirini tekrar etmeleriydi. Bu tarz sitelerde dikkatimizi çeken diğer bir konu da, genellikle beyinlerde Kanada’ya dair pembe hayaller yaratılıp birçok insanımızın kapsamlı ve gerçekçi bilgilere sahip olmadan, acele karar vererek buraya gelmesine ve birçok konuda hayal kırıklıkları yaşamasına sebep olabilecek cinsten, sorumsuzca hazırlanmış içeriklerin bulunmasıydı. Hatta sadece reklam almak için ya da zararlı yazılımları bilgisayarınıza bulaştırmak amaçlı hazırlanmış sitelerin varlığı bile dikkatimizden kaçmadı.

Kanada’ya geldikten ve ülkeyi bizzat deneyimledikten sonra; resmi kurumlar tarafından hazırlanan bazı sitelerin bile, belki de ülkenin göçmenlik politikalarının bir sonucu olarak göçmen adaylarını aşırı teşvik edici bir dille kaleme alınmış olduğunu gördük. Farklı tarihlerde resmi olarak yayınlanan, ülkedeki işgücünün demografik durumu, şehir ve bölgeler bazında nitelikli göçmenlere olan ihtiyaç gibi konuları da ele alan bir takım raporların bile, yalnızca göçmen adaylarını değil, istatistikler üzerinden Kanada’yı anlamaya çalışan yatırımcı ve araştırmacıları bile yanıltıcı olabileceğini farkettik. Hele de birçok araştırma veya kaynak son yıllarda yaşanan ekonomik durgunluğun etkilerini hesaba katmadıysa bu daha da doğru bir tespit haline geliyor.

İşte bu sebepler yüzünden bizler, internette hemen hemen her sitede sihirli sözlerle tanımlanan Kanada’nın abartıdan uzak gerçekçi bir tanımlamasını yapmak istedik ve Kanada’ya gelmeyi düşünenler için nelerle karşılaşacakları bilgisini bir rehber tadında yazmaya koyulduk. Bunu yaparken iyimser veya kötümser istisnai örnekler üzerinden genellemeler yapmadan bütün yazdıklarımızı gerçek verilere ve örneklere dayandırdık. Bizzat bu ülkede yaşayan göçmenler olarak Kanada’da yaşamı sizlere gerçek örneklerle, aşama aşama aktarmayı ve gerek başvuru gerek hazırlık sürecinde kararlarınızı, beklentilerinizi ve bütçenizi sağlıklı şekilde oluşturmanız yönünde sizi desteklemeyi hedefledik.

E-kitabımızdaki bilgilerin çoğu tüm Kanada için geçerlidir, ancak bazı bölümleri Kanada’nın Ontario eyaletini temel alarak hazırladık. Çünkü Ontario eyaleti ülkenin her türlü seçeneğe ve çeşitliliğe sahip en popüler eyaletidir ve her yıl Kanada'ya göçmen olarak gelen yaklaşık 300.000 kişinin % 53'ü yaşamak için Ontario’yu tercih eder.

Ontario Kanada'nın toplam nüfusunun %38,8'ini temsil eder. Hatta popülaritesi ve sadece ekonomik değil her alandaki canlılığı dolayısıyla Ontario eyaletinin başkenti olan Toronto bile çoğu kişi tarafından Kanada’nın başkenti olarak bilinir, oysa Kanada’nın başkenti yine Ontario eyaletinde bulunan Ottawa şehridir. Türk Hava Yolları’nın başkent Ottowa’ya direkt seferi olmamasına rağmen İstanbul Toronto arasında haftada 4 kez direkt uçuşunun olması da bu canlılığın bir göstergesidir.

Kanada’nın tarihi, politikası, coğrafyası, ekonomisi, yer altı, yer üstü kaynakları gibi ansiklopedik bilgilere yer vererek e-kitabımızı şişirmek istemedik. Bu bilgileri, isteyen herkes herhangi bir ansiklopediden ya da online olarak internetten zaten sabit bilgiler olarak öğrenebilir. Bizler bu e-kitapta özellikle ülkeye yeni gelenler ve gelecek olanlar için önceden tahmin edilmesi mümkün olmayan ve başka hiçbir yerde bulamayacağınız bilgileri sizlere sunmak istedik.

E-kitabımızda kafanızda oluşmuş ya da henüz Kanada’ya gelmediğiniz için oluşmamış bir çok sorunun cevabını bulacaksınız. Okuyup öğrendikleriniz kendi şartlarınızı kapsamlı şekilde gözden geçirmenize yardımcı olacak. Eğer Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulunmak gibi çok önemli bir kararı verme aşamasındaysanız; burada okuduğunuz bilgiler sayesinde kararınızı oldukça bilinçli şekilde vereceksiniz. Eğer değerlendirmeleriniz sonucunda tüm dünyada göçmenlik için tercih edilen ülkelerin başında gelen bu güzel ülkeye gelmeye karar verdiyseniz ya da zaten göçmenlik başvurunuz onaylandıysa ülkenizden başlayarak ve Kanada’ya geldikten sonra da devam edecek olan süreçte karşılaşacağınız birçok yenilik ve yapmanız gereken birçok konu vardır. Emin olun ki bu e-kitaptaki bilgilerle Kanada’daki yaşamınıza çok daha iyi hazırlanmış olacağınız için ve kafanızdaki birçok soru önceden netleşmiş olacağı için hava alanından başlayarak bütün işlerinizde daha rahat bir süreç geçireceksiniz. Hangi aşamada olursanız olun; sizi Kanada’daki yaşamınızı ve orada sizi nelerin beklediğini öğrenmeye davet ediyoruz. Şimdi arkanıza yaslanıp Kanada’ya başvurunuz kabul edilmiş gibi düşünmeye başlayabilir ve okumanızı bu şekilde sürdürebilirsiniz.

<<--- Geri 01

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com