Kanada'ya gelmeden hemen önce ülkenizde yapmanız gerekenler

Her şey yolunda gider ve göçmenlik başvurunuz onaylanırsa, Kanada hükümeti sizden 1 yıl içerisinde ülkeye giriş yapmanızı isteyecektir. Öncelikle, uçak biletlerinizi ayırmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bir noktaya dikkatinizi çekmek isteriz; eğer Kanada kış mevsiminde ise ve havalar ısınıncaya kadar bekleyebilecek durumdaysanız, mutlaka bu dönemi beklemenizi tavsiye ederiz. Çünkü Kanada’ya ayak bastığınızda sizi bekleyen ve mutlaka halletmeniz gereken bazı prosedürler ve işler vardır. Fakat sert geçen kış şartlarında henüz arabanız ve Kanada’da geçerli bir ehliyetiniz olmadığını da düşünürsek oldukça zorlanırsınız. 

Türkiye’den Toronto’ya geliş için Türk Hava Yolları’nın aktarmasız yani non-stop seferlerinden birini kullanmanız yerinde olur. Hem stresli ve zaten soru işaretleriyle dolu olan kafanız yorulmaz, hem de aktarmalarla birlikte 24-30 saatlere varan yolculuk sürelerinde bitkin düşmezsiniz. Daha açık söylemek gerekirse; aktarmalarla, bekleme süreleriyle ve rötarlarla uğraşmaz, her terminalde ilgili yeri bulmak için telaşa kapılmaz, uzun kuyruklarda beklemez ve güvenlik kontrollerinden tekrar tekrar geçmek zorunda kalmazsınız.     

kanadabilgi havaalani

Non-stop bir uçuşla havada geçirilen yaklaşık 11 saatten sonra Toronto’ya rahat bir şekilde ulaşırsınız. Türk Hava Yolları’nın aktarmasız uçuş ücreti bir miktar fazla olabilir, fakat buna değecektir. Çünkü uçuşunuzu hem risk almadan ve yorulmadan tek seferde gerçekleştirecek,  hem de uzun bekleme sürelerinde ve aktarmalarda ortaya çıkacak yeme, içme, dinlenme, ekstra bagaj ücretleri gibi ek maliyetlerden kurtulacaksınız. Ekstra bagaj ücretleri, farklı hava yolu şirketlerinin farklı bagaj politikalarından dolayı valizlerinize uygulayacağı ekstra ücretlerdir.

kanadabilgi havaalani 2

Bütün bu dezavantajlara rağmen yine de aktarmalı gelmeye karar verirseniz, mutlaka kullanacağınız diğer havayolu şirketlerinin de bagaj politikalarını gözden geçirin. Bagaj hacim veya ağırlıklarının eşleşmemesinden dolayı ekstra bagaj ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Genelde havayolu şirketleri bu konularda oldukça katıdır ve özellikle ABD üzerinden uçuşlarda ABD ve Kanada arasındaki mesafenin kısa olması yüzünden uzun mesafe uçuşlardaki kadar bagaj hakkı tanınmadığı için sorunlar yaşanılabilmektedir.

Ayrıca aktarmalı uçuşlarda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da; aktarma yapacağınız ülkenin kendi hava alanlarında transit vize isteyip istemediğini mutlaka kontrol etmenizdir. Bazı ülkelerin hava alanlarında böyle bir sorun yaşamasanız da, belli ülkeler Kanada göçmenlik vizeniz olmasına rağmen Türk vatandaşlarından hava alanında bulundukları süre için transit vize istemektedir.

En başta da söylediğimiz gibi Kanada’ya geliş tarihinizi kesinlikle hava şartlarının uygun olduğu bir mevsime ayarlamaya çalışın. Sert hava koşulları hareket kabiliyetinizi minimize edeceği için kış mevsiminde Kanada’ya gelmeyi seçmemelisiniz. Üstelik kış mevsiminde ülkenin size sunduğu doğal güzellikleri, sokaklardaki mükemmel peyzaj uygulamalarını ve sanki birer resimmiş izlenimi veren bakmaya doyamayacağınız sokakları ve müstakil ev mimarilerini de göremezsiniz. Çünkü tüm güzellikler ya karla örtülü olacak ya da yaprakları dökülmüş ağaçlardan dolayı her taraf daha karanlık ve donuk görünecektir. Ve bir heyecanla geldiğiniz Kanada’da güzel iç açıcı kareler görememek, ilk izlenim olarak “o kadar övülen Kanada bu muymuş” duygusunu sizde uyandırabilir. 

kanada soguk kanada soguk 2

Ayrıca kış aylarında yakın olduğunu düşündüğünüz yerlere bile, hatta birçok kere yakındaki bir alışveriş merkezine bile yürüyerek gitmek için dondurucu havanın ve rüzgârın dinmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz ve bazen bu şekilde yaya gitmek neredeyse imkânsızdır. Bazı şehirlerde, bu durumlarda yeterince sıkı giyinmiyorsanız vücudunuzun bazı açık uzuvlarının donması tehlikesiyle bile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Soğuk hava konusuna çözüm olarak Kanada’ya gelir gelmez araba alma gibi bir planınız varsa maalesef Kanada’ya gelir gelmez araba satın alamazsınız ve Türk ehliyetleriniz de Kanada’da geçersizdir. Ehliyetleriniz Kanada’ya ilk girişten itibaren sadece belli bir süreliğine araba kullanmak için geçerlidir. Araba ihtiyacınızı bu süre içerisinde sadece kiralayarak giderebilirsiniz, fakat trafik ve yol kurallarının Türkiye’den neredeyse tamamen farklı olması kaza riskinizi oldukça arttıracaktır. Kanada’da ehliyetlerinizin geçerlilik süresi eyaletten eyalete değişiklik göstermektedir. Örneğin bu süre Ontario eyaletinde, Türk ehliyetleri için 60 gündür. Yine de Kanada’ya geldikten sonra Kanada’daki Türk Konsolosluğu’nu arayarak bu sürede bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır.

kanada kis 1 kanada kis 2

Otobüs kullanmak istediğinizde ise bütün şehir ve kasabalarda oldukça düzenli bir toplu taşıma sistemi olmasına rağmen eğer kış mevsiminde gelmeyi seçtiyseniz dondurucu kış şartlarında duraklarda otobüs beklemek sizi çok yoracaktır.

Taksi ile işlerimi hallederim diye düşünüyorsanız, Kanada’da birçok şehirde her saniye yollarda görebileceğiniz ve el kaldırıp hemen durdurabileceğiniz bir taksi sistemi yoktur. Genelde herkesin kendine ait arabası olduğundan taksiler fazla iş yapmaz ve şehir merkezleri dışında caddelerde neredeyse göremezsiniz. Taksi şirketlerinden birini telefonla arayıp bulunduğunuz yere taksi gönderilmesini istemeniz gerekir.

Şaşırtıcı gelebilir ama Kanada’da sadece Toronto ve Montreal şehirlerinde metro vardır, başkent Ottawa ve en büyük şehirlerden biri olan Vancouver’da bile metro yoktur. Vancouver’da bulunan SkyTrain ise hızlı taşıma için bir alternatif olarak kabul edilebilir, ancak sadece yerüstünde çalışır, yer altına inmez. Kanada’da yerleşim şekli Türkiye’de olduğu gibi yığılmalar şeklinde değildir, geniş bir alana yayılmıştır. Dolayısıyla nüfus yoğunluğunun nispeten seyrek olmasından dolayı metropoller dışında metro tarzı pahalı yatırımları anlamlı kılacak bir kalabalık mevcut değildir. Şehirlerarasında ise otobüs ve uçak yanı sıra trenle de seyahat etmek mümkündür, tren ağı tüm Kanada’ya yayılmıştır.

Bunun dışında önemli olabilecek diğer bir detay ise kiralık ev ihtiyacı olacaktır ki bunun için bol bol dolaşmanız gerekecektir ve kış mevsiminde bu oldukça zordur. Ayrıca kışın kiralık ev bulabilme şansınız da daha zordur. Kontratlar genelde yaz bitimi ve sonbahar başlarında yenilenir ve genelde Kanada’da herkes bu tarihlerde kiraladıkları evlerini boşaltır.

Soğuk havanın sizi sınırlandıracağı bu temel durumların dışında, Kanada’ya ayak bastıktan sonra yapılması gereken acil işler nelerdir onlardan da sırası geldiğinde bahsedeceğiz.

<<--- Geri 02

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30


E-mail: bilgi@kanadabilgi.com