CIC (Citizenship and Immigration Canada) göçmenlik bürosundaki işlemler

Havaalanındaki unutmamanız gereken en önemli konu CIC (Citizenship and Immigration Canada) göçmenlik bürosuna giderek ülkeye göçmen olarak girişinizi resmileştirmektir.
Bürodaki görevliler göçmenlik vizenize ve yolculuk belgelerinize baktıktan sonra kimliğinizden emin olmak için başvuru formundaki bazı soruları size yöneltebilir. Genellikle anlayışlı ve zorluk çıkarmayan bir davranış sergilerler. 

Görevli Kanada’da en azından ilk 6 ay geçiminizi sağlayacak yeterli paranız olduğuna dair bir kanıt veya belge isteyebilir. Bu, gelmeden önce bankanızdan alacağınız İngilizce bir mektup, adınıza düzenlenmiş seyahat çeki veya benzeri bir belge olabilir. Bu konuyu gelmeden önce düşünüp organize etmelisiniz.

Bunun dışında sizden “Permanent Residence” kartınızı, yani Kanada’da ilk kimlik kartınız olacak ve kalıcı oturma hakkına sahip olduğunuzu gösteren PR kartınızı yollayacakları güvenli bir Kanada adresi vermenizi isteyeceklerdir. Bu işlem sadece kartınızın size güvenli bir şekilde ulaştırılması bakımından gereklidir. Başka bir amacı yoktur. Eğer giriş anında böyle bir adres veremiyorsanız, daha sonra mümkün olan ilk fırsatta bunu ilgililere iletmelisiniz. Eğer ülkeye girişinizden itibaren 180 gün içinde CIC’ye adresiniz ulaşmazsa PR kartlarınız için yeniden başvurmak ve ayrıca bir ücret ödemek zorunda kalırsınız. Adresinizi vermek için ve göçmenlikle ilgili diğer sorularınız için CIC çağrı merkezinin aşağıdaki numarasını arayabilirsiniz.

Citizenship and Immigration Canada (CIC) Call Centre:
1-888-242-2100

Kartların size ulaşması 6 haftayı bulabileceğinden geçici olarak kalacağınız otel adresini vermeniz güvenli olmayabilir. Eğer Kanada’da yerleşmeyi düşündüğünüz yerde güvendiğiniz ve adresini verebileceğiniz bir yakınınız varsa bu adresi yola çıkmadan yanınıza alın ve görevlilere verin.

İşlemleriniz tamamlandıktan sonra görevli Kanada’ya göçmen olarak girişinizi sağlar ve size “Welcome to Kanada” diyerek evraklarınızı geri teslim eder. Size düzenleyip verdiği Landing Record kayıtlarını daha sonra da gerek olduğunda kullanılmak üzere pasaportunuza iliştirilmiş olarak saklayın.

<<--- Geri 04

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com