Kanada'ya eşyalarınızı getirmek istiyorsanız;

Kanada'ya göçmenlik vizeniz onaylandıktan sonra ülkeye ilk girişinizde havaalanından ayrılmadan önce bir CBSA (Canada Border Services Agency) yetkilisine, yani gümrük yetkilisine daha sonra ülkeye getireceğiniz eşyalarınızı bildirdiğiniz takdirde, girişinizi takiben bir yıl içinde getirilmek koşuluyla eşyalarınız ülkeye girerken gümrük ve vergi ödemezsiniz. Bu nedenle Kanada’ya hem yanınızda getirdiğiniz, hem de sonradan getirmeyi düşündüğünüz eşyalarınızın listesini yola çıkmadan önce iki kopya halinde hazırlayarak yanınızda bulundurun. Bu kopyalardan birini görevli alıp diğerini de kaşeleyip size geri verecektir.

Burada birkaç noktaya hemen dikkat çekmek gerekirse birincisi bu listenin göçmenlik vizeniz onaylandıktan sonra ülkeye ilk girişinizde verilmesidir. İlk girişiniz kısa bir ön ziyaret de olsa eğer ilerde eşyalarınızı da taşıma gibi bir olasılığı düşünüyorsanız bu tek şansınızdır. İkincisi de bu liste kesin bir liste değildir, eksik olması size gümrük masrafı çıkarabilir ama geniş tutup sonra listedekinden daha az eşya getirmenizde bir sakınca yoktur.

Sınırı geçerken yanınızda bulundurmanız gereken dökümanlarla ilgili olarak aşağıdaki linkten bilgi alabilirsiniz. Aynı sayfada ayrıca eşya listesini önceden hazırlamanız için kullanabileceğiniz B4 formunu indirebileceğiniz bir link olduğuna da dikkat çekmek isteriz.
http://www.cic.gc.ca/english/newcomers/before-border.asp

<<--- Geri 05

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com