Finansal konular

Eğer seyahatiniz sırasında yanınızda yüklü nakit taşımak istemezseniz, daha sonra ihtiyacınız olduğunda Kanada’ya nasıl nakit aktaracağınız konusuyla ilgili araştırma yapıp kendiniz için en doğru ve uygun seçimi yapmalısınız.

kanada finansal konular

Bu konuda kendi bankanızla konuşabileceğiniz gibi Kanada’da da şubesi olan Türkiye’deki bir bankadan hesap açmayı ve paranızı orada tutmayı da tercih edebilirsiniz. Bu kararı verirken Türkiye’deki şube ile Kanada’daki şube arasında transfer işlemi yaparken komisyon ödeyip ödemeyeceğiniz konusunu da bankanız ile konuşmalısınız.

İster Türkiye’deki mevcut bankanızda, ister Kanada’daki yeni bankanızda olsun, Kanada için kullanmak üzere ayırdığınız paralarınızın bir kısmını Kanada Dolarına çevirmeniz ve o şekilde bankanızda tutmanız da yararınıza olacaktır.

Türkiye’deki bankaların tamamına yakınının Kanada’da şubesi yoktur. Bu nedenle örneğin Kanada’da bulunan Royal Bank ya da TD Bank’a para transferi yapmak istediğinizde bu işlemlerde yüksek komisyonlar ödemek zorunda kalırsınız. Uluslararası para transferi yapan kuruluşların aldığı komisyonlar da az değildir. Bu nedenle bu konuya yeterli bir süre öncesinden gereken zamanı ayırıp araştırma yapmanızı öneririz.

Türkiye’de sahip olduğunuz ve yurtdışı kullanımına imkan veren Mastercard ve Visa kartlarınızı Kanada’da kullanabilir ya da banka kartınızla ATM lerden para çekebilirsiniz. Kredi kartı ekstrelerinizi     e-posta aracılığıyla takip edip ödemelerinizi de Türkiye’deki banka hesabınızdan internet bankacılığıyla yapmak bazı durumlarda pratik bir seçenek olabilir. Bu durumda harcamalarınızın ekstrenize normalinden yüksek döviz kurlarıyla yansıtıldığını görürseniz bunun sebebi uluslararası kredi kartı işlemlerinde Amerikan Doları üzerinden işlem yapılması ve her işlem için burada harcadığınız Kanada Doları’nın önce Amerikan Dolarına, sonra da Türk Lirasına çevrilmesidir. 

Ekstrenizin TL ya da dolar üzerinden kesilmesi konusunu, Türkiye’deki bankanızdan ödemeleri yapmak için hesaplarınızda ne kadar TL veya döviz bulundurmanız gerektiği gibi ve buna benzer konuları kendi bankanızın müşteri temsilcisiyle konuşarak net bilgiler almanızı ve kendiniz için en uygun kararları vermenizi öneririz. 

Kanada’da iken Türkiye’deki banka hesaplarınızı internet şubesi üzerinden kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda internet şubesine giriş yaparken size SMS olarak gönderilen tek kullanımlık şifrenizin telefonunuza ulaşması mümkün olmayabilir. Çünkü telefonunuzun Kanada’ya geldiğinizde servis dışı olma olasılığı vardır. Kanada’ya geldiğinizde bu konuda ortaya çıkabilecek ve baş ağrıtabilecek önemli sorunları önlemek için gelmeden önce Türkiye’de internet şubesinde kullandığınız SMS sistemi yerine şifrematik sistemine geçmeniz sizi oldukça rahatlatacaktır. Bankanızdan bir şifrematik cihazı alarak internet şubesini cep telefonunuza gelen SMS mesajına gerek kalmadan nereye giderseniz gidin kullanabilirsiniz.

Şifrematik cihazı kullanmak istemediğiniz taktirde Kanada’da yeni bir telefon hattı aldığınızda telefon bankacılığını kullanarak telefonunuzu güncelleyebilirsiniz. Ancak bazı bankalar bu ve bazı değişiklikler için imzalanmış bir talimatın taraflarına fakslanmasını isteyebilirler. 

Paranızın ne kadarını Türkiye’deki bankanızda bulundurup ne kadarını Kanada’ya getireceğiniz kişisel bir karardır, hatta bu konudaki kesin kararınızı bir süre Kanada’da yaşadıktan sonra da vermek isteyebilirsiniz. Ancak eğer Kanada’da bir “credit history” oluşturmak isterseniz;  geldiğinizde bir banka hesabı açmak  ve limiti başlangıçta düşük de olsa bir kredi kartı alıp kullanmaya başlamak size Kanada’da finansal konularda temiz bir “credit history” oluşturacaktır. Bu konuya erken el atmak; ev almak için çekeceğiniz “mortgage” kredisi de dahil olmak üzere ileride yararlarını göreceğiniz bir adım olacaktır.

<<--- Geri 08

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com