Kanada'da ilk ay konaklama durumu

Kanada’ya gelen göçmenler çoğunlukla ilk bir aylarını önceden ayarladıkları bir otelde geçirirler. Zaten bunun dışında pek fazla da bir seçenek yoktur. Çünkü genellikle size kimse uzaktan ev kiralamak istemez. Fakat yine de bir ev kiralamak isterseniz mobilyalı ev seçeneklerini araştırabilirsiniz. Kanada’da bu ilanları kolaylıkla bulabileceğiniz yer internet üzerinden www.kijiji.ca sitesidir. (Siteye girdikten sonra sağ üst taraftan şehir seçiminizi yaparak aramalarınızı filtrelemeyi unutmayın) Mobilyalı evler elbette ki hazır ve sizin için otelden daha rahat bir seçenek olabilir. İnternet üzerinden yazışarak ya da telefonlaşarak gelmeden önce kiralayabileceğinizi düşünüyorsanız şansınızı deneyebilirsiniz.

Gerçekçi olarak bakıldığında, eğer Kanada’ya gelmeden bir yakınınız sizin için ayarlamadıysa, henüz Türkiye’deyken ev kiralamanız kontrat yapılabilirliği açısından pek de mümkün değildir. Üstelik uzaktan hangi seçeneklerin sizin için iyi ya da beğendiğiniz mekânlar olabileceği konusunda bir fikriniz de fazla olamayacaktır. Her şeyden önce kiralanacak evlerin fotoğrafları çok yanıltıcı olabilir. Bu nedenle mantıklı olarak yapılması gereken şey, bir süre geçici bir yerde konaklamak ve bu süre zarfında da bulunduğunuz şehri gezerek, gazetelerdeki ve internetteki ilanları araştırıp ev aramaktır. Böylelikle hem kendi gözlerinizle kalacağınız evi görebilir, hem de alışveriş merkezlerine olan uzaklığını, bulunduğu güzergâhın durumunu, evin temiz ve bakımlı olup olmadığını ve diğer birçok noktayı gerçekçi bir şekilde değerlendirerek seçim yapabilme şansına sahip olursunuz.
Ev tutmak istediğinizde karşılaşacağınız birkaç sorun olacaktır fakat bu sorunlara girmeden önce otel konumuza geri dönelim ve ayırmanız gereken bütçe ne kadardır biraz bu konu hakkında bilgiler verelim.

Kanada’da hemen hemen tüm otellerin oda rezervasyonlarını internet üzerinden gerçekleştirebilir ve ödemenizi ülkenizden ayrılmadan önce yaptıktan sonra Kanada’ya geldiğinizde direkt otelinize yerleşebilirsiniz. Nasıl bir otelde kalmalıyım sorusu yanıtlanması oldukça güç ve ayrıca kişisel tercihlere ve bütçeye göre de bir hayli değişebilecek bir konudur. Bu konuda forumlardan araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca yerleşmeyi düşündüğünüz şehrin web sitesinden veya o şehirle birlikte Google’da arama yaparak sizin için uygun olabilecek otel sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Kanada’da her şehrin resmi bir web sitesi bulunmaktadır ve bu siteler şehir hakkında oldukça yararlı ve kapsamlı bilgiler içerirler. Fakat sadece şehirlerin web sitelerine bakarak kesinlikle şehir hakkında kesin yargılara varmayın çünkü bu yanıltıcı olabilir; özellikle de o şehre yerleşme kararı verirken. Genellikle şehirlerin web siteleri fazla davetkârdır. Bu yüzden bir şehir hakkında gerçekçi bilgiler edinmek için internette daha geniş araştırmalar yapmanızı öneririz. Sadece şehrin web sitesindeki bilgilere bağlı kalarak düşünmeyin. Çünkü şehirlerin resmi web siteleri bilgi vermek yanında, o belediyenin kendi hizmetlerini övmek, tanıtmak ve nitelikli göçmenleri cezbetmek gibi yan amaçlar da düşünülerek hazırlandıklarından, web sitelerinde şehri en iyi yönlerini vurgulayarak ve en güzel resimlerle tanıtırlar.

Otel seçimi yaparken günlük fiyatı size oldukça makul görünen otellere rastlama durumunuz olursa mutlaka otelin konumunu kontrol edin. Bazı oteller şehrin biraz dışında konumlanmışlardır. Bu noktaya özellikle dikkat etmeniz gerekir. Ucuz otel diye düşünüp hemen yer ayırtmayın. Şehrin dışında bir otelde kalmak diğer işlerinizi halletmeye çalışırken size şehrin birçok yerine olan uzaklığı nedeniyle sorun ve ekstra maliyet çıkaracaktır. İlk başlarda kendinize ait bir aracınız da olmayacağından mesafelerin kat edilmesi konusunda zorluklar yaşama ihtimaliniz yüksektir. Unutmayın Kanada çok geniş topraklara yayılmış bir ülkedir.

Genel bir bilgi olarak şu söylenebilir ki 2 yataklı bir oda artı kahvaltı seçeneğinde bir aylık bir süre için minimum 2000-2500 Kanada Doları bir bütçe ayırmanız şarttır. Ve bu fiyat 3 yıldızlı diyebileceğimiz oteller için geçerli fiyatlardır. Fakat büyük şehirlerde bu fiyatlar artabileceğinden ortalama 2500-3000 Kanada Doları gibi bir bütçeyi bir aylık mütevazı bir otel gideri olarak ayırmanızda fayda vardır. Genelde bu tarz mütevazı ve düzgün otellerde minimum oda fiyatları 60-80 Kanada Dolarından başlar. Buna 2 kişilik öğle ve akşam yemeği giderlerinizi de otel dışında yiyerek minimum 40-50 dolar olarak eklediğinizde ve bu süre zarfında ulaşım giderleri ve ev aramaları da derken otel ücreti dışında da ortalama 2000 dolar gibi bir rakamla karşı karşıya kalmanız muhtemeldir.

Kanada’da bazı oteller, Türkiye’deki otellerden farklı olarak marketten alışveriş yaparak buzdolabınıza örneğin kahvaltılık malzeme, su, meşrubat, meyve yerleştirmenize ve odanızda dışarıdan aldığınız yemekleri yemenize izin verirler. Bir göçmen ülkesi olduğu için de bu durumu normal karşılamakla kalmazlar ve ayrıca bunu kolaylaştırmak için bazı otellerde odalara çay veya kahve yapma makinesi bile yerleştirilmiştir. Otel araştırması sırasında bu tür detayları da e-mail ile yazışarak sorabilirsiniz.

Kanada’ya ilk geliş harcamalarının dışında, yerleşmek için ev tutma ve temel birkaç ev eşyası alım maliyetleri de size kaçınılmaz olarak yine bir miktar harcatacaktır. Bu harcamaların neler olacağını zaten konusu geldikçe bu e-kitapta okuyor olacaksınız.

İlk ay mütevazı bir otelde geçiş süreciniz için minimum otel+yemek+yol ve kişisel ihtiyaçlarınız için 5.000 Kanada Doları gibi bir bütçe ayırmanız gerekir. 

Otelde kaldığınız süre boyunca bir araba kiralayabilirsiniz. Fakat çok dikkatli olmanızı öneriyoruz, Kanada trafik sistemi Türkiye’den oldukça farklıdır. Yine de risk alarak bir araba kiralayacağınızı düşünürseniz bu size aylık yaklaşık 1.500 ile 2.000 dolar gibi ekstra bir masraf daha çıkaracaktır.

Maalesef Kanada’da ehliyetiniz olmadan araç sahibi olamıyorsunuz. Daha doğrusu istediğiniz aracı satın alabilirsiniz fakat trafiğe çıkamazsınız. Çünkü Kanada’da arabaların sigorta yapılmadan kullanılması yasaktır. Ve araba sigortası yapabilmeniz için Kanada’dan alınmış bir ehliyetinizin olması gerekir. Ehliyet ile ilgili bölümde bu konuyu daha detaylı ele alacağız.

Şimdilik size bu noktada önerimiz ilk bir ayınızı çevrenizi keşfetmekle, otobüs ve metro güzergâhlarını tanımakla geçiriniz.  Bu arada bir yandan toplu taşıma sistemini kullanırken diğer yandan ev arayışlarınızı gerçekleştirmelisiniz.

<<--- Geri 10

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com