Telefon hatlarına dair bilmeniz gerekenler

(Bu bölümü sakın hafife almayın ve dikkatlice okuyun)

Kanada’da bir otelde kalıyorsanız muhtemelen odanızda şehir içi görüşmelerinizi (local calls) bedava yapacağınız bir telefon bulunur.  Oteller müşterilerine genellikle bu hizmeti ücretsiz olarak sunarlar. Telefon hattı edinene kadar şehir içi aramalarınızı ücretsiz olarak odanızdan gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Türkiye’yi aramak isterseniz internetten bir telefon kartı satın almanızı öneririz. Google’da “phone cards” şeklinde bir arama yaptığınızda telefon kartı satın alabileceğiniz birçok site ile zaten karşılaşacaksınız. 

Kanada’dan yurtdışı aramaları için ülke çıkış kodu 011 dir. Yurtdışı aramaları için önce 011’i çevirip ardından aradığınız ülke kodunu çevirmeniz gerekir. İnternet erişiminiz yoksa dilerseniz kaldığınız otelden de bir telefon kartı satın alabilirsiniz. Herhangi bir sabit telefon ya da cep telefonundan satın aldığınız kart üzerindeki telefon numarasını tuşlayıp, ardından sesli yanıt sistemindeki yönergeleri izleyerek PIN numarasını girdikten sonra ister yurtdışını isterseniz de Kanada içi aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada’ya geldiğinizde ilk fırsatta yapmanız gereken şeylerden birisi de bir cep telefonu hattı edinmektir. Ancak önceden telefon sistemini bilmedikleri için maddi zarara uğrayan göçmenler arasına katılmak istemiyorsanız bu bölümü dikkatle okumanızı öneririz.

kanada telefon

Kanada’da cep telefonu hizmetleri Türkiye’ye göre çok pahalıdır. Bunun iki nedeni vardır.

Kanada çok büyük bir ülkedir ve Kuzey Amerika kıtasının kuzey yarısını kaplar. Bu birinci etkendir ki hizmet veren her Telekom operatörü, Kanada’nın her yerinde kesintisiz hizmet sağlayabilmek ve tüm bakım onarım çalışmalarıyla birlikte sistemi her an ayakta çalışır durumda tutabilmek için geniş bir coğrafyada ciddi bir yatırım yapmak durumundadır. Bunların maliyetini karşılayabilmek için de fiyatlar otomatikman yükselir. Ve Kanada, kendi büyük coğrafyasına oranla birçok ülkeyle kıyaslandığında çok az bir nüfusa sahiptir. Bu da maliyetleri kurtarabilmek ve kar edebilmek için fiyat politikasını belirleyen ikinci önemli etkendir.

Toprakların büyüklüğü ve nüfusun bu büyüklüğe oranla sayıca azlığı, yani çok geniş bir coğrafi alanda yapılan pahalı yatırımların daha az sayıda insan tarafından kullanılıyor olmasının yarattığı durum, Kanada’da müşteriye hem gelen aramaların, hem giden aramaların ücretlendirilmesi olarak yansır. Bu yüzden Kanada’ya geldiğinizde en çok şaşıracağınız konulardan birisi telefon ücretlendirme sistemi olacaktır. Bu uygulamayı bilmeyen birçok yeni göçmen ilk başlarda kontörlerinin neden bu kadar çabuk bittiğini ya da faturalarının niye bu kadar yüksek geldiğini anlayana kadar zaten pahalı olan bu hizmetleri olduğundan da pahalıya kullanmak zorunda kalır.

Daha açık anlatmak gerekirse; bir cep telefonu hattı aldınız ve kullanmaya başladınız, fakat arama yaptığınızda ücret hem sizin, hem karşı tarafın faturasına yansır.  Dolayısıyla biri sizi aradığında da aynı durum geçerlidir. Her iki taraf da kendi operatörlerinin dakika ya da saniye ücretlendirme sistemine göre kendi telefon operatörüne ücret öder.

Aynı şey mesajlaşma için de geçerlidir. Telefonla mesaj atma ya da telefonunuza mesaj gelmesi durumunda sistem aynı şekilde iki tarafı da faturalandırır. Kısaca Kanada’da cep telefonu hizmeti sadece karşı tarafı aramak için kullanılan bir hizmet olarak görülmez. Telefon şirketleri başkalarının size ulaşabilmesini de size verilen bir hizmet olarak görürler.

Kanadalılara bu durumun çok şaşırtıcı olduğunu söylediğinizde bunun mantığını anlayamazlar çünkü sistemi en baştan bu şekilde öğrenmiş ve kullanmaktadırlar. Bir yanlışlık göremezler. Ben kendi aramalarımdan sorumlu olmalıyım mantığını anlatmaya çalışsanız da kendinizi yormamanızı öneririz, çünkü anlamakta güçlük çekeceklerdir.
Düşündüğünüzde böyle bir sistemde her ay yüzlerce dolar telefon parası ödenmesi gerektiği aklınıza gelebilir. Fakat kullanıcılar için her ay sabit bir ücret karşılığında sınırsız gelen arama ve sınırsız gelen mesaj gibi farklı seçenekler de oluşturulmuştur. Dilerseniz aylık telefon konuşma planlarından birini de seçebilirsiniz. Her ay 100 ya da 200 dakika, akşamları bedava konuşma ya da sınırsız gelen arama gibi farklı çeşitlilikte konuşma planlarını telefon hattınızı almaya gittiğinizde inceleme şansınız olacaktır. Ayrıca Kanada’da bir cep telefonu hattı aldığınızda sizi arayan numaraları göremezsiniz. Bunun için ayrıca “Call Display” denilen ve arayan numaraları görebilmenizi sağlayan servisi de hattınızdan açtırmanız gerekir.  Bunun için ve bazı ek hizmetler için de ekstra ücret ödemek zorundasınız.

kanada telefon hatlari

Bir başka sürprizi de Kanada hatlarına uyum sağlamayacak olan cep telefonunuzu değiştirmek zorunda kalınca yaşayacaksınız. Kanada’da bir telefonu yalnızca bir telekom operatörü için kullanabilirsiniz.

Türkiye’den örneklemek gerekirse; Avea şirketinden bir hattınızın olduğunu düşünün. Bu durumda Avea şirketinin hatlarını çalıştıran bir cep telefonu seçmeniz gerekir. Diğer hatlar için de prosedür aynı şekilde işler. Birkaç ay sonra diyelim ki başka bir şirkete geçmek istediniz ve örneğin bir Turkcell hattı aldınız. Bu durumda Avea şirketinden aldığınız telefon Turkcell hattını desteklemez. Gidip yeniden Turkcell hattını kullanabileceğiniz bir telefon almanız gerekir.

Kanada’da bazı cep telefonları hiçbir Telekom operatörüne bağlı olmadan kullanılmak üzere de satışa sunulurlar, dilerseniz gidip bu cihazlardan da bir tane satın alabilirsiniz.

Cep telefonu faturanıza ekstra olarak yansıyacak ve farkında olmanız gereken bir diğer konu da “alan dışı” görüşmelerdir. Ülke içinde yarım saat ya da 1 saatlik mesafedeki en yakındaki şehre bile gittiğinizde, oradan yaptığınız görüşmelerde alan dışına çıktığınız için, tarifeniz otomatik olarak “long distance” yani uzak mesafe tarifesine geçer. Benzer şekilde siz kendi hizmet alanınızda bile olsanız, bulunduğunuz yerden diğer şehir ve alanlarda bulunan kişilerle yaptığınız görüşmeler de yine uzak mesafe tarifesinden işlem görecektir. Oysa Türkiye’de cep telefonu hattı olan bir kişi Türkiye’nin her yerinden sabit belirlenmiş tarifelerle görüşme yapabilir. Kanada’da durum maalesef böyle değildir. Özetle bulunduğunuz şehrin dışına çıktığınızda veya başka şehirleri aradığınız zamanlarda, aramalarınız uzak mesafe olarak ücretlendirilir ve dakika başı ücretiniz neredeyse 2 katına çıkar. Siz arama yapmasanız bile, kendi hizmet alanınız dışında iken karşıdan gelen bir arama da yine size uzak mesafe olarak faturalandırılacaktır. Sizin şehir dışında olduğunuzu bilmeyen birileri sizi aradığında iki tarafın faturası da bundan etkilenecektir.

Kanada’da cep telefonu hatları genelde yıllık olarak imzalanan sözleşmelerle alınır. 2 yıllık ya da 3 yıllık sözleşme yaparsanız en son model denilebilecek bir cep telefonunu hediye olarak verirler. Yıllık sözleşme yapmak istemezseniz her Telekom operatörünün “kontörlü” olarak tabir edebileceğimiz ve Kanada’da ismi “Pay As You Go “ veya “Pre-paid” olarak geçen hatlarından alabilir ve kontörünüz bittikçe 10 ya da 20 dolarlık kontörler yükleyebilirsiniz. Hattınızın kesilmemesi için belli aralıklarla, genelde aylık kontör yükleme zorunluluğunuz vardır. İstediğiniz zaman hattınızı yıllık sözleşmeye bağlı kalmadan kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. 

Yukarıda saydığımız Kanada’ya özgü tüm sistem özellikleri kontörlü telefon hatlarında da geçerlidir. Tek fark istediğiniz zaman hattınızı herhangi bir sözleşmeye bağlı kalmaksızın iptal edebilmenizdir.

Kanada’da ki popüler telekom operatörleri aşağıdaki şirketlerdir.

Rogers http://www.rogers.ca
Bell http://www.bell.ca
Fido http://www.fido.ca
Telus http://www.telus.ca

<<--- Geri 12

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com