Kanada'da Ev Kiralamak

Bu bölümde Kanada'da ev kiralama konusunda merak ettikleriniz ve bilmeniz gerekenler anlatılacaktır.

Kanada'da evlerin tamamına yakını 1 senelik kontratlarla kiraya verilir. Genellikle ilk ay ve son ay kirası peşin istenir. Yasalara göre ev sahibi son ay kirası dışında başka herhangi bir amaçla depozito talep edemez.

Ev seçimi önemlidir, bu nedenle görebileceğiniz kadar çok evi görmeniz sizin yararınızadır. Seçtiğiniz ev içerisinde kendinizi ne kadar rahat hissederseniz, bambaşka bir ülkede ve kültürde sıfırdan başlayacağınız hayatınızdaki moraliniz ve duygu durumunuz o kadar iyi olacaktır. Eviniz, yabancı bir ülkede kendinizle ve ailenizle kalacağınız tek özel alanınız olacaktır. Karanlık, fazla aydınlık olmayan, pencerelerinden etrafı göremeyeceğiniz bir ev sizi zaman zaman boğabilir. Olabildiğince ferah, temiz bir ev bulmak için kendinize zaman tanıyın.

kanada ev kiralamak

Bazı muhitlerde apartmanların kiraları ucuz olabilir, ama bakımsız, iyi yönetilmeyen, apartman sakinleri tarafından temiz tutulmayan veya gürültü yapılan, ya da sadece kültür farklılığından dolayı ailenizle kendinizi çok rahat hissetmeyeceğiniz bir ortamda kalmanın üzerinizde olumsuz etkileri olabilir.

Kanada’da kiralayabileceğiniz farklı ev çeşitleri vardır.

Öncelikle buraya geldiğinizde kavram kargaşası yaşamamanız için farkında olmanız gereken bir detay şudur: Türkçede apartman dendiğinde bütün bir bina kastedilirken, İngilizcede “apartment”, bizdeki apartman dairesi anlamında kullanılır. Bu dairelerin olduğu binalara ise “apartment buildings” yani apartman binaları denir. 

6 katın üzerindeki binalar “highrise” olarak adlandırılır. Her katta 10-20 daire bulunan bu yüksek binalarda, Türkiye’dekinden farklı olarak, daireler uzun bir koridorda sağlı sollu bir otel katı izlenimini verecek şekilde konumlandırılmıştır.

kanada ev kiralamak

6 kat ve daha az yüksekliğe sahip olan binalar ise “lowrise” olarak adlandırılır ve genelde asansörleri yoktur. Aşağıdaki fotoğraf “lowrise” binaların mimarisine örnektir.

kanada ev kiralamak

Ayrıca Türkçede kullandığımız bazı kelimeler de Kanada’ya geldiğinizde kavram kargaşası yaratabilir. Örneğin “duplex” ve “triplex” kelimeleri, Türkçeden farklı olarak, her katında ayrı kişilere ait daireler bulunan yapıları tarif etmek için kullanılır. Tek kişiye ait olan, tek katlı ya da daha fazla kata sahip olan evler genel anlamda “house” olarak adlandırılır. Müstakil ev çeşitleri konusunda şimdilik aşağıdaki ayrımları bilmeniz yeterlidir.  

Geldiğinizde yabancılık çekmemek için bilmenizde fayda olan bir kavram da “condominium” (kısaca “condo”) kavramı. Bu bir sahiplik şeklidir ve bir binadaki şahsa ait olan apartman dairelerini veya townhouse’lardan oluşan bir kompleksteki evleri ifade eder.

kanada ev kiralamak

Condo’ların olduğu büyük binalara gelince, bunların en belirgin farklılığı, çoğu zaman içlerinde ortak yüzme havuzu, spor salonu,, sosyal etkinlik salonları gibi sosyal tesisleri de barındıran daha kompleks binalar olmalarıdır. Bu tarz binalarda kiralık ev bulmak daha zordur, çünkü genelde sahipleri bu evleri bizzat kendileri oturmak üzere satın almışlardır.

kanada ev kiralamak

Şirketlere ait olan ve kiralık dairelerin olduğu binalar da ise her daire standart sabit özelliklere sahiptir. Aynı renk duvar boyaları, aynı kalite ve özellikte yer döşemeleri ve her dairede bulunan aynı model beyaz eşyalar gibi. Bununla birlikte, aynı binada oda sayıları ve yerleşim planı farklı olan, farklı büyüklükte ve dolayısıyla kirası farklı seçenekler de bulabilirsiniz.

Bu binalarda bir diğer seçenek olarak “bachelor” ya da “studio” olarak adlandırılan daireler de vardır. Bu daireler genellikle bekar ve öğrencilerin tercih ettiği, banyo, mutfak alanı ve yaşam alanından oluşan açık konsepte sahip daha küçük dairelerdir. Ayrıca bazı Kanadalılar müstakil evlerinin giriş ya da bodrum katlarına ayrı bir giriş koyarak “bachelor” veya “studio” bir yaşam alanı yaratırlar ve bu alanı kiraya verirler. Normal dairelere göre yapısal farklılar gösteren bu dairelerin kiraları da daha ucuz olabilmektedir. 

Aşağıda ki resimlerden tipik bir Kanada sokağını ve müstakil evlerin yerleşim düzenini görebilirsiniz. Genelde tüm Kanada sokaklarında bu şekilde düzenli bir yapılaşma hakimdir.

kanada ev kiralamak

kanada ev kiralamak


<<--- Geri 13

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com