Kira sözleşmesiyle ilgili bilmeniz gerekenler

Evinizi kiralama aşamasında kira sözleşmenizi dikkatli bir şekilde okuyun. Kanada’da kira sözleşmeleri genelde, özellikle de ülkede yeniyseniz, yıllık olarak imzalanır. Bir yıl aynı yerde oturma zorunluluğunuz vardır ve bu kural çok sıkı bir şekilde işler. Evden ayrılsanız bile kontratınız gereği kiranızı yine her ay ödemek zorunluluğunuz vardır. Kontrat hiçbir şekilde iptal edilmez. Fakat bir şekilde yine de ayrılmak durumunda kalırsanız yerinize başka birini bulup kontratı ona devredebilme hakkınız vardır. Bu kişiyi bulmak sizin sorumluluğunuzdur.
Evinizi ister bir şahıstan, ister bir şirketten kiralayın, Kanada’ya yeni geldiğiniz için kurallara uyan bir bina sakini olup olmayacağınızdan, binada sorun çıkarıp çıkarmayacağınızdan, ödemelerinizi zamanında yapıp yapmayacağınızdan ev sahibi ya da şirket yetkilisi emin olamaz ve tereddütte kalabilir. Çünkü Kanada’da yenisinizdir, ne bir işiniz ne de zamanla bankalarda ve diğer kurumlarda oluşmuş bir kredibiliteniz vardır. Ev kiralarken bu durumunuz size karşı dezavantajlı bir durum oluşmasına neden olur.

Bu gibi durumlar Kanada’ya yeni gelenler için gerçekten zor konulardır. Yıllık gelirinizi belgeleyebileceğiniz bir işiniz yoksa ödemelerinizi aksatmadan yapabileceğinizi ispatlayacak bir banka yazısı istenebilir. Bu bankanızda ne kadar paranızın olduğunu gösteren bir belge olabilir.

Ayrıca kira sözleşmesine sizin dışınızda imza atacak bir kefil veya iyi bir kiracı olacağınızı teyit eden referanslar istenebilir.

kanada kira sozlesmesi

İlk birkaç ayınızda Kanada’ya sizi bağlayan hiçbir şeyiniz olmadığı için ev sahibi, istediğiniz zaman, önceden haber vermeden çekip gideceğinizi ve sizi bir daha bulamayacağını düşünerek tedbirli davranmakta çoğu kere haklı olduğunu düşünür.

Kanada’da ev kiralarken ev sahibi ya da yetkili kişinin aşağıdaki konularda ayrımcılık yapması Kanada yasalarına aykırıdır.

Ev sahibi ya da yetkili kişi Kanada’ya yeni geldiğiniz için, çocuklarınız olduğu ya da sayılarından dolayı size ev kiralamayı reddedemez. Yasal düzenlemeler böyle olsa da, pratikte bazı konular yine de ev sahibinin inisiyatifiyle farklı şekilde sonuçlanabilir. Doğrudan veya dolaylı olarak ayrımcılığa maruz kaldığınızı düşündüğünüzde şikâyette bulunmak için arayabileceğiniz telefon numaraları bulunur.

Kanada’da ortak yaşam alanlarının kullanımı ve ortak kullanılan binaların yönetimi, güvenliği ve düzeni yasal olarak sıkı şekilde düzenlenmiştir. Ve bu kurallar ihlal edildiğinde prosedürler veya para cezaları gerçekten uygulanır. Konuyla ilgili örnek vermek gerekirse; eğer ısınma giderleri kiralayan tarafından karşılanıyorsa, kış aylarında binanın yasal olarak minimum 25 derece ısıtılması gerekmektedir. Ayrıca koyulan kurallar insanların yaşamını kolaylaştırma odaklıdır. Çarpıcı bir örnek vermek gerekirse, Türkiye’de ev taşıma sırasında, asansörle eşya taşınması konusunda yönetim ve bina sakinleri tarafından engellemelerle karşılaşılabilmesine rağmen, Kanada’da böyle bir durumda asansör hizmete kapatılarak sadece eşya taşınması için kullanılır. Ancak diğer bina sakinlerinin mağdur olmaması için bu zaman dilimi en az 24 saat önce asansör girişinde yazılı olarak duyurulur ve asansörün yoğun olarak ihtiyaç duyulduğu sabah ve akşam saatleri dışında bir saate denk getirilir.
Kanada’da apartman yöneticilerinin apartmanların giriş katında birer ofisleri bulunur ve her gün ücretli olarak mesai yaparlar. Ayrıca hafta sonları da acil durumlarda boşluk yaşanmaması için apartman yöneticisi veya bu konuda atanan başka bir görevli binada ihtiyaç oluştuğunda hazır olmak durumundadır.

Evinizi kiraladıktan sonra anahtarınızın bir kopyası her zaman apartman yöneticisinde bulunur. Normal koşullarda dairenize herhangi bir teknisyen veya görevli gelecekse, bunun için en az 24 saat önceden haber verilip izin alması gerekir. Ancak bina yöneticinin acil durumlarda yasalara göre evinize siz yokken izinsiz girebilme hakkı vardır.

Evinize yerleşmeden önce, elektrik su ve ısınma giderleriniz eğer size ait olacaksa bunlar için gerekli kurumlara faturalarınızın gelmesi ve hizmetlerin sizin adınıza açılması için başvurularınızı yapmanız gerekmektedir. Bu konuda nerelere nasıl başvuracağınız ile ilgili ev sahibinizden ya da apartmanın yöneticisinden bilgi alabilirsiniz.

Kanada’da yıllık ev kirası artışları 2010 yılı itibariyle %2,1 dir. Yıllık kira artışları için rehber olmak üzere her yıl Ağustos ayı sonuna kadar bir sonraki yılın oranları ilan edilir. Belirlenen oranların üzerinde artış yapılabilmesi ancak net şekilde belirlenmiş koşullara bağlıdır. Türkiye’den farklı olarak kira artışı ve diğer konularda kanun tarafından belirlenmiş düzenlemelere harfiyen uyulur. Örneğin kira artışları 12 aydan önce yapılamaz ve 3 ay öncesinden yazılı olarak bildirilmelidir. İlgili kurallara uyulmaması durumunda artışı ödemek zorunda değilsiniz, ödemiş bile olsanız 1 yıl içinde iadesi için başvurabilirsiniz.
Ontario’da ev sahibi ve kiracı ilişkileri ile haklar ve sorumluluklar hakkında en geniş bilgiyi aşağıdaki linkten edinebilirsiniz.

http://www.e-laws.gov.on.ca
html/statutes/english/elaws_statutes_06r17_e.htm


Kanada hükümetinin kiracılar ve ev sahipleri için her türlü bilgiyi sunduğu web sitesine ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.ltb.gov.on.ca/en/index.htm
<<--- Geri 19

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com