Evinizin yaşanılır hale getirilmesi için ne kadar bütçe ayırmalısınız?

Kanada’da üniversite ve kolejlere yakın yerleşim yerlerinde genellikle mobilyalı ev seçenekleri daha fazladır. Eğer mobilyalı bir ev kiralamadıysanız eviniz için mobilya alımı konusunda fazla endişelenmenize gerek yoktur. Yeni gelen birçok kişi bu işlerini en fazla 1 hafta içerisinde halledebilmektedir.

kanada ev masraflari

Evinizde gereksinim duyacağınız en temel eşyalarınız yeni gelen bir kişi ya da aile olarak bir ya da iki koltuk dışında, yemek masası, yatak, çalışma masası, birkaç sehpa ve mutfak eşyasından ibarettir.

Mutfak eşyası ve bazı ev gereçleri dışında diğer tüm ihtiyaçları tek bir mobilya mağazasından aynı gün seçebilirsiniz. Mağazalarda genellikle haftanın belirli günleri teslimat yapıldığı için, seçimleriniz stokta olsa bile, teslimat süresi olarak kendinize 3-7 gün vermeniz gerekir.

Aşağıdaki listeyi inceleyerek mütevazı, pahalı olmayan ev eşyalarını edinmeniz için gereken yaklaşık bütçe hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Bu fiyatlar genelde tüm Kanada’da bu tarz harcamalarda, normal şartlarda geçerli olan miktarlardır. 

Çocuksuz iki kişilik bir çift olduğunuzu varsayarsak vergilerle birlikte aşağı yukarı yaklaşık 5.000 Kanada Doları gibi bir bütçeyle evinizi yaşanır hale getirebilirsiniz. 
Evinize yerleştikten sonra internetinizi, kablolu televizyon paketinizi ve dilerseniz ev telefonunuzu bağlatmak isteyeceksiniz.

Özetlersek, Kanada’da yerleşik bir düzene geçmeniz için en önemli adım, bir ev bulmak ve bulduğunuz ev için temel ev ve yaşam ihtiyaçlarını karşılamaktır. Yepyeni bir ülkede bu dönemin biraz heyecan, biraz stres ve biraz da koşturmaca ile dolu olabileceğini ve bunun normal olduğunu sürekli hatırlayarak başlangıçtan itibaren pozitif ruh halinizi korumanızda fayda olacaktır. Bu ilk koşuşturmaları keyif alarak ve keşfetme duygunuzu yitirmeden geçirmeye çalışın. Zira düzeninizi kurduktan sonra sizi başka zorluklar da beklemektedir, özellikle de tüm ülkeleri etkileyen küresel ekonomik durgunluk zamanında, yerleşik Kanadalılar için bile son derece çetin koşulların olduğu bir dönemde Kanada’ya geliyor olacaksınız. Bu açıdan gelmeden önce duygusal, finansal ve profesyonel koşullarınızı objektif olarak gözden geçirip kendinizi ve ailenizi en iyi şekilde hazırlamanız bu süreci daha rahat geçirmenize sebep olacaktır.

İş bulana kadar yapacağınız sabit yaşam giderlerine ek olarak düzeninizi kurmak ve ilk yerleşim harcamalarınız için ekstra bütçe ayırmanız şarttır.  Şimdi de buraya kadar detaylı olarak bahsettiğimiz olası harcamaları alt alta sıralayarak bir değerlendirme yapalım. 

<<--- Geri 20

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com