Kanada'ya gelirken ayırmanız gereken minimum bütçeye nasıl karar vereceksiniz?

İlk gelişte yapacağınız 5.000 dolar civarındaki otel, ulaşım ve yemek giderlerine, ev tutmanız ve kendinize yaşanılabilir bir mekân yaratmanız için gerekli olacak 8.000 doları da ilave edersek Kanada’da ilk ay, size yaklaşık 13.000 dolara mal olacaktır.

Artık yerleşik bir yaşama geçtiğinizi varsayarsak, 2 kişilik bir aile için her ay ev kirasıyla birlikte sabit en az 2.000 Kanada Doları gideriniz olacağını düşünerek artık iş aramaya başlayabilirsiniz. Çünkü Kanada’da yaşam, geçecek olan her ay için size minimum 2.000 Kanada Doları harcatacaktır.

kanada minimim butce

Her ne kadar bazı resmi kaynaklar, Kanada da 2 kişilik bir ailenin, 6 aylık minimum yaşam gideri harcamalarını yaklaşık 12.000 Kanada Doları olarak öngörmüş olsalar da, bunun hali hazırda bu ülkede düzenini kurup yaşamakta olan kişiler için geçerli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yani resmi rakamlara göre düşük gelir seviyesinde 2 kişilik bir ailenin sabit giderleri yaklaşık 2.000 dolar olarak düşünüldüğünde bu 6 ayda 12.000 dolar demektir.

Aynı kaynaklara dayanarak profesyonel göçmenlik hizmeti veren firmalar da size benzer rakamlar verecektir. Bunun yanıltıcı olmaması için e-kitabımızdaki bilgileri dikkatlice gözden geçirerek kendi ihtiyaç ve tercihleriniz açısından en doğru tahmini ve hazırlıkları gelmeden önce yapma şansını iyi kullanın.

Ülkeye yeni gelmenizden dolayı kendi düzeninizi kurmak için yapmak zorunda kalacağınız ve e-kitabımızda açıklamaya çalıştığımız birçok harcamadan dolayı (kendinizi ilk aylarda finansal olarak güvende hissetme ihtiyacınızı da hesaba katarsak) bunun en az 30.000 Kanada Doları civarında öngörülmesinin daha gerçekçi olduğunu söyleyebiliriz.
Ayrıca araba almak istiyorsanız (ki birkaç ay içinde mecburen almak zorunda hissedeceksiniz) bütçenize bunun maliyetini, ehliyet edinmek için yapacağınız giderleri ve aylık 250-300 dolardan başlayacak olan araç sigortası masraflarınızı da eklemelisiniz. 

İsterseniz ilk 6 ay için neden böyle bir bütçe ayırmanız gerektiğini aklınızda soru işareti kalmaması için yeniden birlikte gözden geçirelim:

Bütün bunları toplarsak; ilk 6 ay için Kanada’ya yerleşme maliyetiniz ortalama 30.000 Kanada Dolarını rahatlıkla bulacaktır.

Kanada’da ilk bir yıl içinde kendi alanınızda bir işe başlayamamış olmanız oldukça yüksek bir olasılıktır. Gelir gelmez bir işe girmek Kanada’ya yeni gelen göçmenler için, istisnalar hariç maalesef çok gerçekçi bir beklenti değildir. Bunun nedenlerini ve bu konuda yararlı olabileceğini düşündüğümüz ipuçlarını kitabımızın çalışma hayatı ile ilgili bölümünde açıklamaya çalışacağız. Sizlere Kanada’da kendinize uygun bir iş arama veya bulamadığınız durumlarda alanınız dışında geçici bir işte çalışarak hayatınızı sürdürmek için neler yapabilirsiniz, nelerle karşılaşacaksınız, bunlardan da daha ileride bahsedeceğiz. Bu durumda ilk yıl iş bulamama olasılığını da hesaba katarsak; her ay ev kirası ve sabit giderlerle birlikte 2.000 Kanada Doları harcıyor olmanız durumunda ilk yıl için neredeyse 50.000 Kanada Dolarlarına varan bir bütçe ayırmanız yerinde olur.
Burada verilen bu rakamları Türkiye’deki hayat koşullarıyla karşılaştırmak sizin için yanıltıcı olabilir. Türkiye’de ayda 2.000 dolar ortalamanın üzerinde iyi bir gelir olarak kabul edilirken Kanada’da aynı miktarla sadece asgari bir yaşam sürebilirsiniz.

Şüphesiz ki, uçak biletleri, yurtdışına çıkış harçları, vize harçları, pasaport masrafları, bagaj, havaalanından otele geliş başta olmak üzere kendi ihtiyaçlarınıza uygun seyahat masraflarınızı ve ülkeden ayrılmadan önce yapacağınız diğer giderleri de ayrıca bütçenize eklemelisiniz.   

Eğer bu e-kitabı Kanada’ya başvuru konusunda karar vermek üzere okuyorsanız bizzat göçmenlik başvuru sürecinde ortaya çıkacak aşağıdaki maliyetleri de göz önünde bulundurmalısınız.

<<--- Geri 21

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com