Kanada'da ehliyet nasıl alınır?

Türkiye’de yılların şoförü de olsanız Kanada’da ehliyet alma işini sakın hafife almayın ve mümkün olan en kısa zamanda başvurunuzu yapın. Eğer bu konuda vakit kaybederseniz yaz mevsiminde geldiğiniz Kanada’da mevsim kışa yaklaşırken dahi halen ehliyetinizi alamamış olabilirsiniz. Çünkü Kanada’da ehliyet almak bir hayli zordur. Ve maalesef Türk ehliyeti ile bir araç satın alıp kullanamayacağınız için hiç vakit kaybetmeden Kanada ehliyetinizi almanız gerekir.

Kiralık veya başkasına ait bir araç kullanmak isterseniz, yerleşmek üzere yeni taşınan biri olarak Türk ehliyetinizi Ontario eyaletinde sadece ilk 60 gün (Türk Büyükelçiliği’nden çevrilmiş ve onaylanmış olması şartıyla) kullanabilirsiniz.

Gelir gelmez Kanada trafik kurallarını bilmeden Türk ehliyetinizle araç kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz. Çünkü en başta da belirttiğimiz gibi Kanada’da trafik kuralları Türkiye’den neredeyse tamamen farklıdır. Sadece yolların, kavşakların, geçitlerin, trafik işaretlerinin düzenleniş şekli değil, trafik kurallarının işleyişi ve dolayısıyla sürücü davranışları da çok çarpıcı farklılıklar gösterir ve bu da kuralları bilmeyen birinin kaza riskini oldukça artırır. Örneğin kimselerin olmadığı sokak ya da caddelerde bile araçlar için çok fazla sayıda ve farklı türde stop levhasının bulunması bazen bir Türk sürücüsü için başlangıçta anlamsız gibi gelebilir. Ancak herkesin bu kurallara uyuyor olması ve diğer şoförlerin sizin de uyacağınız beklentisi için de olması, sessiz gibi görünen bu yollarda bile kaza yapmanıza, şikayet edilmenize veya ceza yemenize sebep olabilir. Bunları ehliyet sınavlarına hazırlanırken zaten öğrenmiş olacaksınız.

Ehliyet aldıktan sonra araba bulma konusunda genellikle bir sıkıntı yaşanmaz. Yaşanılabilecek tek sıkıntı belki düşük motor hacmine sahip, ekonomik bir araç bulmak olabilir.

Kanada’da benzin fiyatları düşük olduğu ve kullanıcı alışkanlıklarından dolayı genelde yollarda çok fazla sayıda jeep ve yüksek motor hacmine sahip araçlar göreceksiniz. Araba fiyatları da Türkiye’den çok daha ucuzdur.

Türk ehliyetiniz Kanada’da araç sahibi olmanıza izin vermese de ehliyet alırken size başlangıçta bazı kolaylık ve avantajlar sağlar. Ancak eğer başvuru sırasında bu avantajlardan yararlanmak için yapmanız gerekenleri yapamadıysanız bu fırsatları kaçırmış olursunuz ve minimum 1 sene sonra araba kullanmaya başlamak zorunda kalırsınız. Bu avantajların neler olduğunu ve yararlanmak için ne yapmanız gerektiğini ilerleyen satırlarda zaten okuyor olacaksınız. Kanada’da ehliyet alma süreci nasıl işler önce biraz ondan bahsedelim. Birçok forumda bu konuda tam ve detaylı bir yanıt bulamayabilirsiniz veya verilen bilgiler birbirleriyle çelişebilir. En baştan başlayalım.

Kanada’da sürücü belgeleri kullanılacak araç tipine göre farklılıklar gösterirler. En yaygın olarak kullanılan sürücü belgesi sınıfı, otomobil sürücü belgesi olan G’dir. Toplamda Ontario eyaletinde A-B-C-D-E-F-G-G1-G1-M-M1-M2-AR-ML-M2L şeklinde isimlendirilen 15 farklı ehliyet sınıfı vardır. Ehliyet sınıflarıyla ilgili daha detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.mto.gov.on.ca/english/dandv/driver/classes.shtml

Türkiye’deki B sınıfı ehliyete karşılık gelen ehliyet türü Kanada’da G sınıfı ehliyettir. G sınıfı ehliyetin 3 çeşidi vardır. G1, G2 ve G şeklinde aşamalı olarak isimlendirilir ve aşamalı olarak elde edilir. Ve her biri için ayrı sınava tabi tutulursunuz. Şimdi bunları açıklayalım.
G1 ehliyeti: Bu ehliyeti ilk başvurunuzda gireceğiniz yazılı bir sınavla alırsınız ve alması oldukça kolaydır. Driver Test Center (Sürücü Test Merkezi) isimli ofise gidip aynı gün sınava girebilir ve sonucunu 10 dakika sonra alabilirsiniz. Sınav bilgisayarda yapılan bir sınav değildir, size bir kalem ve 4-5 sayfadan oluşan sınav soruları verilir. İyi hazırlandıysanız ve İngilizceniz de yeterliyse yaklaşık 15 dakikada geçebileceğiniz çoktan seçmeli 40 soruluk bir sınavdır. 20 soru Kanada’daki trafik yasaları ve kuralları, diğer 20 soru ise sınav kağıdında resimleri bulunan trafik işaretlerinin ne anlama geldiği ile ilgili sorulardır. Sadece 4 yanlış yapma hakkınız vardır.

Sınava hazırlanmak için kullanabileceğiniz resmi kitapçık Kanada’da birçok alışveriş merkezinde satılır. Temel bilgilerin yanı sıra kitapta bulunan soru bankası yaklaşık 250 sorudan oluşur. Kitapçığı alıp çalıştıktan sonra rahatlıkla sınavı geçebilirsiniz.

kanada driver licence book

Sorular bazen birebir çıkmasa bile farklı cümlelerle sorulur. Sınavın birçok dile çevrilmiş versiyonları vardır, fakat maalesef içlerinde Türkçe dil seçeneği yoktur.

Sınavı geçtikten sonra ehliyetiniz adresinize 1-2 hafta içerisinde postalanır. Sınavı geçtiğiniz anda, asıl ehliyetiniz elinize ulaşana kadar gerektiğinde G1 ehliyeti yerine geçici olarak kullanabilmeniz için bir belge verilir.  

G1 ehliyetini alan sürücüler için bazı kısıtlamalar vardır. G1 ehliyeti aldığınızda gece 12 ile sabah 05.00 saatleri arasında araç kullanamazsınız. Ayrıca araç kullanırken her zaman yanınızdaki ön koltukta en az 4 yıl tecrübesi olan ve G sınıfı yani full ehliyete sahip bir sürücü bulunmak zorundadır. G1 ehliyeti olan bir kişi ayrıca otobanlarda ve belli yollarda da  araç kullanamaz.

G2 ehliyeti: Ehliyetinizin bu sınıfa yükselmesi için şehir içi yollarda yeteri kadar deneyim kazandığınızı gösteren G1 Exit (Road) Test olarak adlandırılan bir sürüş sınavına girmeniz gerekir. Bu sınav için test merkezinden veya internetten randevu almanız gerekir.
G1 teorik testini kitapçıktaki sorulara ve eğitici konulara çalışıp geçebilirsiniz fakat bu, Kanada trafiğinde pratik olarak tecrübe kazandığınız anlamına gelmeyecektir. Bu sınavdan geçebilmek için yalnızca trafik kurallarını değil, aynı zamanda sınav görevlisinin araba kullanırken sizden göstermenizi beklediği davranışların neler olduğunu da bilmeniz gerekir. Kanada’da trafikte yol kuralları Türkiye’dekinden oldukça farklıdır. Trafik lambalarının konumlanma şekilleri bile farklıdır. Ayrıca Türkiye’de hiç olmayan bazı trafik kuralları da vardır.

Size önerimiz yol testlerine girmeden önce mutlaka 3-5 saat özel ders almanızdır. Bunu bir sürücü kursundan veya yetkili özel bir eğitmenden alabilirsiniz. Saat ücretleri 30 ile 50 dolar arasında değişir. Özel ders aldığınızda sınavda nelere dikkat etmeniz gerektiğini tüm ayrıntılarına kadar size göstereceklerdir. Bunu şiddetle tavsiye ederiz, çünkü test görevlileri yol testinde çok katıdır. Yıllarca İstanbul trafiğinde yoğrulmuş usta şoförlerimizi bile çok kolayca eleyebilirler. Özel ders almadan veya bir yakınınız ile yollarda yeterince pratik yapmadan sınava girerseniz emin olun ki; 500 metre bile gitmeden sınav görevlisi tarafından elenme ihtimaliniz çok yüksektir.

Sınav günü sınava gireceğiniz arabayı sizin getirmeniz beklenir, eğer özel ders alırsanız sınava özel ders aldığınız arabayla girebilirsiniz. Bunun için ücret ödeyip ödemeyeceğinizi ve öderseniz ne kadar olacağını, daha başlangıçta özel ders için fiyat alırken konuşup netleştirmeniz yerinde olur.

Kanada‘da araçların tamamına yakını otomatik viteslidir. Hatta otomatik vitesli olmayan bir araç bulmak için fazladan araştırma yapmanız gerekir. Size önerimiz sınava kesinlikle otomatik vites bir araba ile girmenizdir. Eski deneyimlerinize güvenerek sınavlara manuel vites bir araçla girmek isterseniz yol testlerini geçmeniz ilk seferlerde neredeyse imkânsızdır. En ufak bir debriyaj - gaz uyumsuzluğu, motor devir dengesizliği, size her seferinde negatif puan olarak yansıyacaktır. 

Yol testlerinde yanınıza bir tercüman almanıza veya araçta sınav görevlisi dışında birinin bulunmasına izin verilmez. Görevli sizi şehir içi trafiğinde yaklaşık 20 dakikalık bir sürüş testine çıkarır. Elinde başarılı ve başarısız işaretlerini koyacağı bir kontrol listesi vardır. Sınav sırasında sizinle konuşmaz, hata yaptığınızda bunu size söylemez, sürüş sırasında size uyarılarda bulunmaz. Belli standart yönergelerle ve basit bir İngilizce kullanarak size yapmanız gerekenleri söyler, ışıklardan sola dönün, sağa çekip durun, şu arabanın arkasına park edin, sol şeride geçin, tekrar sağ şeride geçin gibi yönergeler dışında konuşmaz. Siz sürerken bir yandan kontrol listesini işaretler, kontrol listesinde yaklaşık 100 adet check işareti koyacağı hata alanı vardır. Bunlardan belli sayının üstünde hata yaparsanız kalırsınız.
Tolere edilebilen hatalar park ederken kaldırıma olan uzaklık mesafeniz, açınız ya da trafikte tehlike yaratmamış olan konulardır. Fakat trafiği tehlikeye atacak en küçük bir hata ya da kural ihlali yaptığınız bir durumda diğer konularda hiç hatanız olmazsa dahi direkt olarak sınavı kaybedersiniz.

Bu konuda başarınızı artıracak bir ipucu vermek gerekirse; yol testine girmek istediğinizde randevunuzu trafiği yoğun olan bir şehrin test merkezinden almayın. Örneğin Toronto’nun kalabalık trafiğinde yol testinizi gerçekleştirmeyin. Bunun yerine Toronto’ya 1-2 saat mesafedeki, trafiği sakin, nüfusu az olan bir şehirde bulunan bir test merkezinden de randevu alabilirsiniz. Randevunuzu ister telefonla, isterseniz internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Fakat Türkiye’de telefonla halletmeye çalıştığınız bazı işlerde olduğu gibi, otomatize edilmiş telefon sistemi seçeneklerinden istediğiniz seçeneklere ulaşmanız bir hayli yorucu olabileceği için, sınavınız bittiğinde test merkezinden ayrılmadan önce bir sonraki sınavınız için randevunuzu almanız çok daha pratik olacaktır. 

G1 yol testini başarıyla geçerseniz G2 ehliyetine sahip olursunuz ve artık araba satın alabilirsiniz. Test merkezinden ayrılmadan önce, ilk sınav sonrasında olduğu gibi orijinal ehliyetiniz postayla size ulaşıncaya kadar kullanılmak üzere düzenlenmiş geçici bir belge verilir. G2 ehliyetinizle tek başınıza araba kullanabilirsiniz. Ancak 19 yaş ve altında olanlar için gece yarısı 12 ile sabah 05.00 arasında ekstra bazı kısıtlamalar mevcuttur.
G2 ehliyetinizle artık araba satın alıp sigorta yaptırabilirsiniz, ama sigorta masrafınızın bir miktar yüksek olacağını aklınızda tutun ve ona göre karar verin. G ehliyeti sahibi olmak sigorta masrafınızı bir miktar daha azaltacaktır. Sigorta şirketleri G2 ehliyetli bir sürücüyü halen risk grubunda kabul ettikleri için bunu sigorta poliçenize yansıtacaklardır.

G ehliyeti: İlk yol testinden başarıyla çıktınız ve sırada girmeniz gereken bir sürüş testi daha yani G2 Road Test vardır. Bu sınav, full lisans yani G sınıfı ehliyet alabilmek için girmeniz gereken son sınavdır. Fakat bu yol testinde sadece şehir içi değil, ayrıca otobandaki sürüş performansınız da ölçülür. Bu yol testi de yaklaşık 20 dakika sürer. İlk önce biraz şehir içinde dolaştırılırsınız daha sonra sınav görevlisi sizi otobana doğru yönlendirir. Otobana giriş ve çıkışlarınızın doğruluğu, trafik akışına uygun şekilde seyretme, şerit değiştirme, takip mesafesi gibi konular ölçülür. Örneğin olması gereken yerde ve sürede uygun şekilde hızlanarak saatte 90 km hızla otobandaki seyreden trafikle birleşmeyi beceremezseniz direkt olarak elenirsiniz.

Otoban giriş ve çıkışlarınız iki kez test edilir. Direksiyon başındaki oturuş pozisyonunuz ile diğer araçları kontrolünüz sırasında baş hareketlerinizin açılarına kadar ölçme ve değerlendirme yapılır. Aynı şekilde kontrol listesinde bulunan hata ya da hatasız işareti koymayı gerektirecek 100’e yakın kutucuk sınav görevlisi tarafından işaretlenir. 
Otoban sınavını başarıyla geçip G ehliyetinizi aldıktan sonra artık full lisansa sahip bir sürücü olursunuz. Gece gündüz, istediğiniz yolarda araba kullanabilirsiniz.

kanada driver license

Ehliyet kısmında buraya kadar anlatılanlar G ehliyeti alabilmek için normal izlenmesi gereken aşamalardı. Şimdi Türk ehliyetiniz varsa avantajlarından yararlanmak için neler yapmanız gerektiğini anlatalım.

Eğer Türkiye’de 24 aydan fazla sahip olduğunuz bir ehliyetiniz varsa Kanada’da G1 şehir içi yol testi sınavına girmenize gerek yoktur, yani G1 yazılı bilgi sınavından sonra isterseniz direkt olarak G2 sınavına girebilirsiniz. Bunun için Türkiye’deki sürüş deneyiminizi kanıtlamanız gerekir.

Kanada Ulaştırma Bakanlığı’nın sitesinde bu konuyla ilgili net bilgi olmasına rağmen,  her ülkenin durumu farklı olduğu için; araba satıcıları, sigorta şirketleri veya eş dosttan alacağınız bilgiler oldukça kafa karıştırıcı veya yanlış yönlendirici olabilmektedir. Hatta yeni gelen göçmenlere hizmet veren kurumlar dahi ehliyetinizi tercüme ettirmeniz için size serbest olarak çalışan tercümanların iletişim adreslerini verebilirler. Ancak bu şekilde yaptırdığınız ehliyet tercümesi sınav merkezinde size sadece 12 aylık sürüş deneyimi kredisi sağlayacaktır. Türk ehliyetinizin veriliş tarihine göre zaten 24 aydan az sürüş deneyimine sahipseniz o zaman bu işlem sizin için yeterli olacaktır.

Eğer 24 aydan fazla sürüş deneyime sahipseniz, bunu Büyükelçilikten alınan resmi bir yazıyla ayrıca belgelemeniz ve bunu da ilk başvuru tarihinden itibaren en geç 1 yıl içinde iletmeniz istenir. Bu konuda ekstra nakit ve vakit kaybı yaşamamanız için bizim size önerimiz; en baştan doğrudan Ottowa’da ya da Toronto’da bulunan Türk Büyükelçiliğiyle iletişime geçerek ehliyetinizin aslını, nüfus cüzdanı fotokopisini ve sizden istenilen miktarda ödeme çekini bir dilekçeyle ilgili bölüme postalamanız olacaktır. Elçilikten ehliyetinizin tercümesi ve eşlik eden ilgili resmi yazılar elinize ulaştıktan sonra artık ehliyet alma sürecinizi başlatmak üzere sınav merkezine gidebilirsiniz. Dilerseniz bu işlemleri bizzat büyükelçiliğe giderek de yapabilirsiniz.

G1 için yani ilk teorik sınavınızı almaya gittiğinizde sizden istenecek pasaportunuz ve göçmenlik dökümanlarınız ya da PR kartınıza ek olarak Türk ehliyetinizin aslını ve Elçilikten gelen belgeleri de yanınıza almalısınız. Görevli sizden bir form doldurmanızı isteyecektir. Bu form gelen herkes tarafından görevlinin yanında doldurulur. İşte bu ilk başvuru sırasında Türkiye’de deneyimli bir sürücü olduğunuzu belirterek ilgili kanıt belgeleri sunmanız gerekmektedir, çünkü daha sonra böyle bir şansınız olamayacaktır. 
Normal koşullarda her bir ehliyet aşamasında 12 aylık bekleme süresi vardır. Bu bekleme süreleri kısıtlamalarla birlikte sizin tecrübe kazanmanız gereken yıllardır ve hem sizi, hem de trafikteki diğer kişileri potansiyel kazalardan korumak için oluşturulmuştur. G1 yol testini geçen bir birey bir sonraki G2 yol testini alabilmek için 1 yıl sürüş tecrübesi edinmek zorundadır. Fakat siz açıkladığımız şekilde Türkiye’deki sürüş tecrübenizi ispat ettiğiniz takdirde bir yıl bekleme süresinden kurtulmuş olursunuz ve doğrudan G ehliyeti almanızı sağlayacak olan G2 yol testini almaya hak kazanırsınız.

Eğer bu işlemden sonra G2 yol testini geçemezseniz, G1 yol testinden yeniden başlamak zorunda kalırsınız. Fakat endişe etmeyin, çünkü G1 yol testinden sonra full lisans için 1 yıl beklemeniz gerekmeyecektir, çünkü sistemde zaten tecrübeniz yıl olarak girilmiştir.  Dolayısı ile bir seferliğe mahsus girme hakkı verilen G2 yol testinden geçemezseniz, önce G1 yol testi sonra ardından G2 yol testine tekrar girebilirsiniz.

Ehliyet konusunun en başında kendinizi kışa yaklaşırken halen sınavlarla mücadele içerisinde buluyor olabilirsiniz demiştik. Bunun ana nedeni yol testleri için ehliyet randevularının yoğunluktan dolayı genelde 1 ay sonrasına verilebilmesidir. Siz başvurduğunuzda sınava girmek isteyen çok fazla aday varsa randevu alma süreleri oldukça uzun olabilir. Küçük şehirlerde sınava girmek bu açıdan da avantajlıdır; daha yakın zamanda boşluk bulabilirsiniz.

Yol testlerini geçme konusunda aşırı beklentili olmamanızı öneriyoruz, çünkü genelde tek seferde geçen aday sayısı çok azdır. Hemen hemen herkes ortalama 1-2 kere yol testlerinde elenir ve bu da yaklaşık 1 ay sonrasına yeniden aynı yol testinin randevusunu almak anlamına gelir. G ehliyetine sahip olabilmek genelde 2-3 ay kadar sürer.
Sınav merkezine ilk başvurunuzda ehliyetinizde kalıcı olarak bulunacak fotoğrafınız çekilir. Bu detayı da veriyoruz ki, resminizin güzel çıkmasını istiyorsanız ona göre hazırlanabilirsiniz. İleriki sayfalarda bahsedeceğimiz sağlık kartlarınızın alımında da ilk başvurunuz sırasında fotoğrafınız çekilecektir.

Sınav ücretleri: İlk başvuruda, yani yazılı sınava girdiğiniz gün üç sınavın ücretini birlikte ödemeniz gerekmektedir. Eğer doğrudan G2 yol testine girer ve geçerseniz girmediğiniz G1 sınavının ücreti size geri ödenir.

G1 Bilgi Testi       10 Kanada Doları (sınavı geçince G1 ehliyeti verilir)
G1 Sürüş Testi    40 Kanada Doları (sınavı geçince G2 ehliyeti verilir)
G2  Sürüş Testi   75 Kanada Doları (sınavı geçince G ehliyeti verilir)
Size En Yakın Driver Test Center’lar:
http://www.drivetest.ca/en/loc/Dec.aspx  
İnternet üzerinden G2 ve G sınavı için randevu alacağınız web adresi:   https://www.rtbo.rus.mto.gov.on.ca  
Driver Test Center Bilgi Merkezi: 1-888-570-6110

<<--- Geri 23

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com