Kanada'da araba alımı

Bu bölümde ehliyetinizi aldıktan sonra Kanada’da araba alımında dikkat edeceğiniz konulardan, yapmanız gerekenlerden ve önerilerimizden bahsedeceğiz.

Birçok vatandaşımız Kanada’ya gelmeden önce internet üzerinde yaptıkları araştırmalarda www.kijiji.ca sitesine rastlar. E-kitabımızın başlarında da söylediğimiz gibi bu web sitesi Türkiye’deki www.sahibinden.com sitesine denk gelir. Kanada’ya geldikten sonra da bu siteden araç fiyatları ve seçenekler hakkında fiyat araştırması yapabilirsiniz.

Araba almak için yaptığınız araştırmalarda çok sayıda ucuz araba olduğunu göreceksiniz. 1.000 dolar ve altında fiyatı olan araçlara rastlayabilirsiniz. 1.000-2.000 dolar arasında araçlarda ilanlar da oldukça fazladır. Fakat bu fiyat aralığında olan araçlardan çoğu kere uzak durmanız gerekir, çünkü bu fiyat aralığındaki araçlar muhtemelen sorunlu ya da kilometreleri çok yüksek araçlardır. Kanada’da araç fiyatları Türkiye’deki araç fiyatlarının üçte biri ve bazen de yarısı kadardır, genelde çoğu model ve markada fiyatlar Türkiye’ye kıyasla bu oranlardadır.

Kanada’da da araba pazarı vardır, fakat araba satışı ile ilgili bir meslek kuruluşundan bir sertifikanız ve size bu sertifikanın sağlamış olduğu kartınız yoksa giriş yapamazsınız. Bu aslında profesyonel olarak araba alım-satımını meslek olarak edinen kişi ve kurumları korumak ve destek olmak için yürürlükte olan bir uygulamadır.

Kanada’da caddeler üzerinde araba satan galerilere mutlaka rastlayacaksınız. Profesyonel olarak oto alım satımı yapan sertifikalı kişilerin işlettiği bu galerilere Kanada’da ”auto dealer” denir. Aracınızı bir auto dealer’dan alırsanız bazı işlemleri sizin adınıza daha hızlı tamamlayacaktır.

Kanada’da oto satışı yapan auto dealer’ların tamamına yakını kendi web sitelerine ek olarak, araç ilanlarını Kanada’nın en büyük araba ilan sitesi olan http://www.autotrader.ca sitesinde de yayınlarlar. Bu site Türkiye’de www.araba.com sitesine karşılık gelir, tek farkı  buraya çoğunlukla araba satan şirketlerin de ilan veriyor olmasıdır. Tüm karşılaştırmalarınızı bu site üzerinden güvenle yapabilirsiniz. Beğendiğiniz aracı bizzat görebilmek için ilgili galerinin adresi ve telefonu ilanlarda yazılıdır.

Doğrudan sahibinden almak isterseniz, araç sahiplerinin kişisel ilanlarına www.kijiji.ca sitesinden ulaşabileceğinizi belirtmiştik. Eğer sahibinden bir araç almaya karar verirseniz yapmanız gerekenleri, Ulaştırma Bakanlığı açıkça kendi sitesinde anlatmıştır, bu adımları aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. Ulaştırma Bakanlığı tüketicileri korumak için kendi sitesinde araba alımı ve satımı konusunda dikkat edilmesi gereken konularda sadece yasal prosedürleri açıklamakla kalmaz, aynı zamanda sonradan oluşabilecek hayal kırıklıklarını önlemek için alacağınız ikinci el arabada dikkat etmeniz gereken konular da dahil bir çok konuda ipuçları da verir. Dolayısıyla aşağıdaki linkten başlayarak sitedeki diğer sayfaları da incelemeniz araç alımı konusunda kendinize olan güveninizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

http://www.mto.gov.on.ca/english/dandv/vehicle/used.shtml


İkinci el araç sahibi olmak için ayırmanız gereken bütçe; ülkeye yeni gelen ve ekonomik davranmanızı da gerektirecek ölçüde orta halli bir Türkiye vatandaşı olduğunuzu kabul edersek, mütevazı, 5-6 yaşında, yaklaşık 120 bin kilometrede bir araç için 4.000 ile 6.000 dolar arasındadır.

Kanada’ya geldiğinizde tanımadığınız çok fazla modelle ve markayla karşılaşacaksınız. Biraz kafanız karışacaktır. Bu noktada auto dealer’ınızdan araba seçimi konusunda yardım ve öneri alabilirsiniz. Ancak kötü niyetli kişilerden korunmanın öncelikle kendi sorumluluğunuz olduğunu hatırlayarak auto dealer seçiminde dikkatli olun, gerçekten dürüst ve profesyonel biriyle çalışın. Ayrıca sadece araba alımı konusunda değil, başka konularda da ülkeye yeni gelen insanların bilgisizliğini fırsat bilip bunu kullanmak isteyen kişi ve kurumların tüm dünyada olabileceğini her zaman aklınızda tutmanızı öneririz.

Kanada’da Türkiye’deki gibi 1600 motor araçlara çok sık rastlamazsınız. Kanadalılar büyük motor hacimlerine sahip jeep’ler ya da “van” dediğimiz 7 kişilik oturma kapasitesine ulaşabilen biraz daha büyük aile araçları kullanırlar. Bunlar dışında 4 oturma kapasiteli normal arabalar da genelde yüksek motor hacimlerine sahiptirler. Aracınızın az yakmasını istiyorsanız daha düşük motor hacmine sahip bir seçenek için biraz daha fazla araştırma yapmanız gerekebilir. Çünkü araçlar genellikle 2000 ve 2400 motor hacimlerinden başlar. Kanada’da benzin fiyatlarının Türkiye fiyatlarının yarısından da az olması ve insanların gelir seviyelerinin de yüksek olması sebebiyle rahatlıkla daha büyük araçlardan yana seçim yapılabilmektedir. Önünüzde belirsizliklerle dolu bir dönem olacağı için araba seçiminde başlangıçta ekonomiklik unsurunu göz önünde bulundurmanız yerinde olabilir.

Araba satın alırken arabanın alıcıya devrinin gerçekleşmesi için iki belge gerekir. Bu belgeler E-Test ve E-Certified belgeleridir. 
E-Test eksoz gaz emülsiyon testidir.
E- Certified ise arabanın güvenlik testi sertifikasıdır.

Kanada’da bir arabanın satışının gerçekleşmesi için arabanın çevreyi kirletmiyor olması ve güvenli sürüş standartlarına sahip olması gerekir. Bu yüzden www.kijiji.ca gibi ilan sitelerinde karşılaşacağınız 1.000 dolarlık ya da 2.000 dolarlık araçlar genellikle el değiştirirken zorunlu olarak kontrolden geçerken E-Test ve E-Certified belgelerini alamayacak araçlardır. Bu tarz ucuz araçları satın alabilmek için öncelikle aracın E-Certified belgesi alımı sırasında, güvenlik testini geçemeyecek eski parçaları ya da yenilenmesi gereken kısımları varsa onları yenilemek zorundasınız. Örneğin frenleri iyi değilse frenlerini yenilemek zorundasınız ya da teker üzerindeki derinlikler 3 mm den az ise 4 adet yeni teker almak zorundasınız gibi onlarca kontrolden geçecek olan araç alıcıya çok fazla masraf çıkaracaktır. Bu testten geçemeyen araçların satışı maalesef gerçekleşmez. Bu nedenle araba satışını yapan kişi ilanda bunlardan ben sorumlu değilim diyorsa arabasını satarken “AS-IS” ibaresini koyar. “As is” demek araba bu haliyle satılıktır, hiçbir şeyine karışmam demektir.

Bazı satıcılar ise ilanlarında E-Test ve E-Certified yapılmıştır ya da yaptırılacaktır derler. Araba alırken mutlaka E-Test ve E-Certified durumlarını sormanız gerekir.

Ayrıca ilanlarda OBO ibaresine rastlarsanız bu “Or Best Offer” ibaresinin kısaltılmış halidir ve pazarlık yapabilirsiniz anlamındadır.

Araçların fiyatlarına alım anında her zaman vergi eklenir. Araç fiyatları vergiden önceki fiyatlarıyla ilan edilirler. Satın alma anında aracınıza alım vergisi eklenecektir. 5.000 dolar olarak gördüğünüz ve almaya karar verdiğiniz araç size 5.650 dolara mal olacaktır. Sonrasında 150 dolar kadar plaka masraflarınız tutacaktır. Plaka işlemlerinizi dilerseniz auto dealer’ınız sizin adınıza gerçekleştirebilir.

Plakanızı alırken plakanıza istediğiniz ismi ya da rakamı yazdırma imkanı da vardır. Bu imkanı kullanmak isterseniz fazladan birkaç yüz dolar fark ödersiniz. İster kendi isminizi yazdırın, isterseniz örneğin İzmir’den geliyorsanız plakanızda sadece IZMIRLI yazsın. Bu şekilde dilerseniz özel plakanızı oluşturabilirsiniz, çünkü Kanada’da plakalar araca değil kişiye verilir.

Ödemenizi satıcı sizden nakit olarak almak istemeyebilir. Bunun yerine genelde çekle veya ödeme emriyle (money draft ya da money order) ödeme yapmanızı tercih ederler. Bu durum ev kirası ödemelerinde de geçerlidir. Özellikle şirketlere ait binalarda, kira ödemelerinde nakit kabul edilmez.

<<--- Geri 24

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com