Araç arac sigortası yaptırma

Türkiye’deki araç ruhsatı gibi işlev gören ownership (sahiplik) belgenizi aldıktan sonra plakanızı çıkarabilmek için aracınızı sigortalatmanız gerekmektedir. Sigortanız yoksa devlet size plaka vermez. Kanada’da araç plakası bir kere alınır ve ayrıca araca özel olmayıp kişiye özeldir.

Eğer aracınızı satmak isterseniz satış işlemi tamamlandığında plakanızı aracınızdan çıkartırsınız ve arabanızın yeni sahibi kendi plakasını takar. Siz de yeni bir araç aldığınızda kendi plakanızı tekrar yeni aracınıza takarsınız.

Kanada’da sigortasız araç kullanımı yasaktır. Aracınızı aldıktan sonra kullanabilmeniz için araç sigortası yaptırmanız gerekir. Araç sigortanızı yaptırmak için internette fiyat ve şirket araştırması yapabilirsiniz. Hangi sigorta şirketini seçmeliyim ve ne kadar aylık ödeme makuldür gibi soruları düşünürken bu noktada aracı satın aldığınız auto dealer’ınızdan da öneri alabilirsiniz. Fakat auto dealer’ınızın size önerdiği yerleri arayarak fiyat almakla yetinmeyin. Diğer sigorta şirketlerinden de mutlaka fiyat alın.

Yeni ehliyet sahibi olan göçmenler için sigorta ücretleri aylık minimum 250-300 dolardan başlar. Bu rakam siz ülkede yeni olduğunuz için yüksektir çünkü maalesef sigorta şirketleri fiyat verirken denizaşırı ülkelerdeki sürüş deneyimlerini dikkate almamaktadır. Ülkede bulunduğunuz süre arttıkça, kazasız ve iyi bir sürücü olduğunuz oranda her yıl giderek poliçeleriniz için daha düşük miktarlar ödemeye başlarsınız.

İnternet üzerinden sigorta şirketlerinden fiyat teklifleri alabilirsiniz. Size önerimiz araştırmanız sırasında http://www.kanetix.ca/auto-insurance internet sitesini de ziyaret etmenizdir. Buradan aracınız için online formu doldurduktan sonra sistemin size otomatik olarak fiyat vermesini sağlayabilirsiniz. http://www.kanetix.ca/auto-insurance sitesi aracınızın özelliklerini ve kendiniz hakkında girdiğiniz bilgileri anında sistemde değerlendirdikten sonra size 10’un üzerinde sigorta şirketinin fiyat alternatiflerini karşılaştırmalı olarak ekrana getirecektir. Bu siteyle sınırlı kalmak zorunda değilsiniz, ancak bu site aracınıza çıkacak sigorta bedeli hakkında ortalama bir fikir sahibi olabilmeniz için çok hızlı bir başvuru kaynağı olacaktır.

Ayrıca aracınız için sigorta yaptırabileceğiniz şirketlerin listesine aynı web sitesinin aşağıdaki linkinden bakabilirsiniz.

http://www.kanetix.ca/about_suppliers_gen 

İnternet üzerinden fiyat teklifi alabileceğiniz gibi telefon üzerinden de fiyat teklifi alıp tüm işlemleri sonuçlandırabilirsiniz. Her iki durumda da poliçeniz ve sözleşmeniz size postalanacaktır. Bu noktada sigorta şirketinizi seçmeden önce mutlaka poliçenizin aynı gün geçerli olup olmadığını telefonla ya da internet üzerinden sorarak öğrenin.

İnternette rastlayacağınız bazı sigorta firmaları diğer firmalara oranla oldukça ucuz fiyatlar sunabilirler. Bu fiyatları görür görmez hemen poliçe düzenletmeyin. Çünkü bu tarz internet üzerinden poliçe satışı yapan bazı firmaların internetten doldurduğunuz formunuzu ana ofislerine iletip onaylatması, bulunduğunuz şehre bağlı olarak, yaklaşık 10 gün ile 1 ay sürebilir. Bu durumda siz ülkede yeni olduğunuz için ve sigorta yaptırmadan plaka alamayacağınız için bir araba satın almış olsanız dahi 1 ay kadar yine araba kullanamamış olursunuz. Bu noktada 1 ay beklemekle yıllık daha az sigorta bedeli ödemek arasında seçim yapmak size kalmıştır.

Genelde yıllık olarak en ucuz araç sigorta bedelleri yeni gelenler için 3.000 ile 5.000 dolar arasındadır. Aracınız için sigorta poliçesi fiyat teklifi alırken daha yüksek sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu farklı şirketlerin farklı fiyat politikalarından kaynaklanır, bu sizi yıldırmasın. Kanada’ya yeni gelenler için araç sigortaları başlangıçta gerçekten yüksektir. Yani 6.000 dolara ikinci el bir araba aldığınızı düşünürseniz bu paranın yarısından fazlasını yıllık olarak sigortasına vermek durumunda kalacaksınız.

Eğer herhangi bir kazaya karışırsanız sigorta ödemeleriniz bir sonraki yıl için oldukça yükselir. Aylık örneğin 250 dolar olan ödemeniz bir sonraki yıl kazanızın durumuna göre aylık 500 ya da 600 dolar olabilir. Üstelik bir sonraki yıl hangi sigorta şirketine geçerseniz geçin sistemde bu bilgi tüm sigorta şirketleri tarafından görülebilir durumdadır. Bu yüzden Kanadalılar trafikte çok dikkatlidirler. Bir kaza sonrasında sigortanız devreye girdiği anda diğer yıllardaki sigorta poliçeniz hangi firmadan yaptırırsanız yaptırın aşırı miktarda artacaktır. Özellikle bir yayaya çarpma durumu sürücüye belli durumlarda hapis cezası da olmak üzere çok ağır bedeller ödetir. Eğer Kanada’da birkaç kazaya karışmış bir kaza dosyanız oluşmuşsa her ay bir ev kirası daha veriyormuşçasına araç kullandığınız sürece sabit bir ödemeniz daha oluşabilir. Kanada’da trafikte bu yüzden insanlar hız yapmazlar ve kurallara aşırı bağlı bir şekilde araç kullanırlar. Ayrıca yayalara saygı da hat safhadadır. 
Kanada’da sürücüler yaptıkları kazalarda hasarın 1.000 dolardan az olduğunu düşündüklerinde polise başvurmak zorunda değillerdir. Bu nedenle sürücüler sigorta primlerinin artmaması için bu tarz ufak hasarlarda sigortayı devreye sokmak istemezler. Örneğin 700 dolarlık bir hasarınız meydana geldi. Bunu sigorta şirketinden yaptırmak isterseniz sizin sistemde bir kaza kaydınız oluşacaktır ve bir sonraki yenilemede ödemek istemediğiniz 700 dolar size poliçe olarak yıllık artı 2.000 dolar olarak geri dönebilir. Fakat 1.000 doları aşan her kazada yasal olarak polis kaydı tutturma zorunluluğunuz vardır. 
Araba satın alırken spor modeller sigortanızı arttırır. Aracınızın tek kapılı olması, üstü açılabilir bir model olması, güvenlik donanımlarının (alarm, immobilizer gibi) bulunup bulunmaması, oturduğunuz yer veya çalıştığınız işyerinizdeki otoparkın özellikleri sigortanızı etkiler. Bekar olmanız, yaşınız, ehliyetinizin G2 mi yoksa G sınıfı mı olduğu, kaç yıllık sürüş tecrübesine sahip olduğunuz, yılda ortalama ne kadar kilometre yapacağınız ve hangi şehirde yaşadığınız da sigortanızı etkileyecek olan kalemlerdir. Ayrıca arabayı sizin dışınızda kullanacak kişiler varsa onlar da sigorta kapsamına alınacağı için primleriniz artacaktır. 
Kanada’daki sigorta şirketleri Amerika kıtası dışındaki denizaşırı ülkelerdeki deneyiminizi dikkate almaz. Yani Türkiye’de 20 yıllık iyi bir şoför olmanızın poliçenize olumlu hiç bir etkisi yoktur. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey size daha önceki bölümlerde anlattığımız şekilde Türk ehliyetinizi resmi olarak Ulaştırma Bakanlığı’na sunup biran önce G sınıfı ehliyet almanızdır.

Sigortanızı yaptırdıktan sonra plakanızı aynı gün alabilir ve aracınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

GPS cihazı ile yaşamınızı kolaylaştırın

Aracınızı aldıktan sonra öncelikli ihtiyacınız bir GPS cihazı olacaktır. Bunun için bir çok sebep vardır. Öncelikle Kanada’daki adresleme sistemi Türkiye’dekinden farklıdır. Adresler her zaman bir posta koduyla birlikte, uzun caddeler de Kuzey, Güney ya da Doğu, Batı gibi eklerle tarif edilir. Örneğin King Street North 27 numara ile King Street South 27 numara farklı adreslerdir. Bir GPS cihazı Kanada’daki tüm adreslere ulaşımınızı en kısa yoldan sağlayabileceği için bu sorununuzu mükemmel bir şekilde çözecektir.

Ayrıca Kanada’da Türkiye’de olduğu gibi her an sağa çekip adres sorabileceğiniz bir büfe ya da market göremezsiniz. Yaşam kültürü, trafik kurallarının düzenleniş şekli ve yerleşim alanlarının geniş bir alana yayılması da sürekli adres sormanızı teşvik edici özellikler taşımaz. Zaten izin verilmiş ve tabelayla belirtilmiş özel alanlar dışında sağa çekip duraklamalar yapamazsınız. Türkiye’deki gibi yolun sağ taraflarına, cadde üzerlerine kuralsızca park etmiş araçlar göremezsiniz. Belediyeler tarafından cadde kenarlarında belli alanlar ayrılmış ve bu alanlarda park etme kuralları ve süreleri çok net olarak tabelalarla düzenlenmiştir. Kurallara uymadığınız zaman anında ya ceza yersiniz, ya da aracınızı 10 dakika sonra bıraktığınız yerde bulamazsınız, muhtemelen bir çekici tarafından bulunduğu yerden çekilmiştir.

kanada GPS

Zaten yeni geldiğiniz Kanada’da yolları ve gideceğiniz yerlere nasıl gitmeniz gerektiğini de bilemiyor olacağınız için her hangi bir teknoloji mağazasından yaklaşık 150 dolara bir GPS cihazı almanız vereceğiniz en yerinde kararlardan biri olacaktır.  

<<--- Geri 25

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com