Kanada'da Sağlık ve Sosyal Güvenlik Kartları

Kanada’ya geldiğinizde en önemli öncelikleriniz arasında bulunması gereken iki konu sosyal güvenlik numaranızı almak ve bekleme süreniz dolar dolmaz sağlık kartınız için başvurmaktır. 

SIN (sosyal güvenlik numarası)

Kanada’da yasal olarak çalışabilmek, çeşitli hükümet programlarından ve hizmetlerinden yararlanabilmek ve ayrıca verginizi ödeyebilmek için bir SIN (Social Insurance Number) numarasına, yani sosyal güvenlik numarasına ihtiyaç vardır.

SIN kartınıza isterseniz gelir gelmez başvurabilir, isterseniz de evinize yerleştikten sonra kendi adresinizi verebileceğiniz bir durumdayken adresinize postalanmasını isteyebilirsiniz. Eğer kalıcı bir adresiniz yoksa ve hemen almak isterseniz güvendiğiniz bir yakınınızın ismini ve adresini de verebilirsiniz.

SIN kartınızı alabilmek için size en yakın Service Canada ofisine başvurmalısınız.
Service Canada Telefon Numarası: 1-800-206-7218
Service Canada Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma     8:30 a.m. - 4:30 p.m.
Service Canada websitesi: http://www.servicecanada.gc.ca/

SIN kartınız bir kimlik belgesi değildir ve kimlik yerine bu belgeyi göstermeniz istenemez. SIN numarası kişiye özel ve gizlidir. Bu nedenle yasal olarak bunu size sorma yetkisi olmayan kişi ve kurumlarla paylaşılmaması gerekir. Ayrıca o gün ihtiyacınız yoksa SIN kartınızı yanınızda taşımamanız önerilir. SIN kartınızı güvenli bir yerde ve şekilde saklamak ve kötüye kullanılmaması için gereken önlemleri almak sizin sorumluluğunuzdur. Örneğin bir kişi bir işe girer ve sizin SIN numaranızı kendi numarasıymış gibi kullanırsa o kişinin kazancı üzerinden ödemesi gereken vergileri siz ödemek zorunda kalırsınız.

Sağlık kartı ve sağlık hizmetleriyle ilgili bilmeniz gerekenler

Kanada’da sağlık masrafları çok yüksektir. Bu nedenle zamanı gelir gelmez sağlık kartı için başvurmak ve hükümetin bu konuda ücretsiz olarak sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanmak öncelikli konularınızdan biri olmalıdır. 

Kanada’da farklı eyaletlerde yürürlükte olan sağlık kartı başvuru prosedürleriyle ilgili detaylara ulaşmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://www.servicecanada.gc.ca/eng/subjects/cards /health_card.shtml

Tıpkı ehliyetle ilgili düzenlemelerde olduğu gibi, her eyalet yönetimi kendi bölgesinde geçerli olan resmi sağlık hizmeti prosedürlerini düzenler. Ontario eyaletinde sağlık kartı almaya hak kazanan bireyler Ontario Health Insurance Plan (OHIP) kapsamında birçok sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanırlar. Bu nedenle Ontario sağlık kartı OHIP Card olarak da adlandırılır.

Ontario eyaletine yerleştikten sonra sağlık kartına başvurabilmek için 90 günlük bir bekleme süresi vardır. Sağlık kartınızın geçerliliğini koruması için Ontario’ya yerleştiğiniz tarihten başlayarak ilk 6 ayın en azından 5 ayını fiziksel olarak Ontario’da geçirmiş olmanız şartı aranır. Ayrıca daha sonraki tüm zamanlarda sağlık kartınızdan yararlanmaya devam edebilmek için de herhangi bir 12 aylık dönemin en azından 5 ayında Ontario’da olmanız gerekmektedir.

Ontario’da sağlık kartı başvurunuzu yapacağınız ve sağlık kartıyla ilgili hizmetlere ulaşabileceğiniz tüm ofislerin listesi için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://www.ontario.ca/en/services_for_residents/STEL02_186323

Bir sağlık kuruluşuna her başvurduğunuzda sağlık kartınızın ilgililere gösterilmesi değişmez bir koşuldur. Bu nedenle sağlık kartınızı her zaman yanınızda taşımanız önerilir. Sağlık kartınızı sadece sağlık kuruluşlarında çalışan ilgili görevliler ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri görmek isteyebilirler. Bunun dışında başka birine sağlık kartınızı göstermeniz gerekmez ve ayrıca sağlık kartınızı ve sağlık kartı numaranızın gizliliğini korumak sizin sorumluluğunuzdur, çünkü sağlık kartınızı ve numaranızı sizden başka birinin kullanması yasaktır.

Kanada vatandaşları, resmi olarak oturma iznine sahip kişiler ve Sağlık Bakanlığı’nın sağlık sigorta kapsamını belirlediği resmi düzenlemeler çerçevesinde göçmenlik statüsü olan herkes Sağlık Bakanlığı’nın genel sağlık sigortası kapsamındadır.

Kanada’da hastane, ilaç ve tedavi giderlerinin çok yüksek olması sağlık sigortası kapsamında olmayan kişiler için ağır bir yük oluşturur. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı ülkeye yeni gelenlerin 90 günlük bekleme süresinde hasta olma olasılığına karşı özel bir sağlık sigortası yaptırmasını önermektedir, ancak bunu yaptırıp yaptırmamak tamamen kişisel bir seçimdir, zorunlu değildir.

Ontario sağlık kartının kapsamı geniş bir yelpazeden oluşur, ancak tıbbi olarak gerekli olmayan giderler karşılanmaz, örneğin estetik cerrahi gibi... Sağlık kartı kapsamında doktor, hastane, tetkik (röntgen, tıbbi testler, ultrason gibi) ve tedavi masraflarının nerdeyse tamamı karşılanır. Göz, diş, fizik tedavi gibi bazı alanlar belli şartlara bağlı olarak veya kısmi olarak karşılanır.

Sağlık kartınız yanınızda değilse veya süresi dolduysa veya sağlık sigortası kapsamında olmayan hizmetlerden yararlandıysanız bunlar şahsınıza fatura edilir, devlet tarafından karşılanmaz. Aynı şekilde önceden aldığınız bir randevuya gitmediyseniz veya kaçırdıysanız doktor o saatte hazır olduğu için ve başka hasta alamadığı için bunun ücreti de size yansıtılır.

Ontario sağlık kartınız bütün Kanada’da geçerlidir, ilgili eyaletler masrafları Ontario Sağlık Bakanlığı’na fatura ederler. Ayrıca yurtdışında bulunduğunuz süre içinde acil olarak ortaya çıkan ve karşılanması zorunlu sağlık giderleriniz için de belirlenmiş ödenek miktarları bulunmaktadır. Yine de yurtdışına seyahat edenlere yurtdışında bulundukları süreler için destekleyici bir sağlık sigortası yapmaları önerilir, çünkü çoğu kere yurtdışındaki bu giderler OHIP’in ödediğinden daha yüksektir.

Kanada’da sağlık hizmetleri için başvurabileceğiniz çeşitli seçenekler vardır. Bunların yanı sıra aile sağlığınızı yakından takip edip birebir ve sürekli ilgilenmesi için bir aile doktoru veya pratisyen hemşire de seçebilirsiniz. Kendinize bir aile doktoru bulma konusu ve zamanlaması sizin inisiyatifinize bırakılmış da olsa, sistem asıl olarak aile doktorunuza danışılarak ve sağlığınızı onun takip etmesi ve gerektiğinde sizi ilgili yerlere sevk etmesiyle yürüyen bir sistemdir.

Kendinize en yakın aile doktoru veya hemşiresini bulmak için Health Care Connect hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Bu hizmete aşağıdaki telefondan ya da altındaki linki kullanarak internetten başvurabilirsiniz.
Health Care Connect  Websitesi: http://www.health.gov.on.ca/en/ms/healthcareconnect/public/
Health Care Connect Telefonu:
1-800-445-1822

Bu hizmetin amacı bulunduğunuz bölgedeki seçenekleri tarayarak size en kısa zamanda uygun bir eşleşme sağlamaktır. Sonuç almanız yaşadığınız bölgeye bağlı olarak bazen aylar sürebilir, bazen de şanslıysanız daha kısa sürede sonuçlanır. Bu süreyi bekleyerek geçirmek istemezseniz bir taraftan çevrenizde gördüğünüz aile doktorlarının ofislerine uğrayarak yeni hasta kaydı kabul edip etmediklerini de sorabilirsiniz.

Aile doktoru bulmanız uzadıysa endişe etmeniz gerekmez, ihtiyaç duyduğunuzda her an başvurabileceğiniz seçenekler mevcuttur. Hatta aile doktorunuz olduğunda bile pratik sebeplerden dolayı istediğiniz zaman bu seçenekleri yine kullanabilirsiniz.

Bir sağlık sorununuz olduğunda en pratik seçeneklerden biri telefonla hizmet almaktır. Sağlık kartı numaranızı hazır bulundurarak arayacağınız bu hattan yetkili bir sağlık görevlisi size danışmanlık hizmeti verir. Telefondaki sağlık görevlisi size detaylı şekilde sorular sorarak sağlık sorununuzu teşhis eder, kendi başınıza evde uygulayacağınız tedaviler konusunda yönlendirir veya en uygun sağlık hizmeti seçeneğine karar vermenize yardımcı olur. Kişisel bilgilerinizin tamamen gizli tutulacağından emin olabilirsiniz.

kanada telehealth number

Telehealth hava koşulları ulaşımı güçleştirdiğinde veya mesai saatleri dışında, nerede olursanız olun, istediğiniz saatte rahatlıkla telefon edip yararlanabileceğiniz harika bir seçenektir.

Bunun dışında hayatı tehdit etmeyen durumlarda randevu almadan da gidebileceğiniz ve gittiğiniz zaman sıra alıp muayene olabileceğiniz, çok temel tetkikleri yaparak size reçete yazabilecek ya da aile doktorunuz yoksa ilgili yerlere sevkinizi yapabilecek çeşitli kilinikler ve merkezler de (urgent care centres, walk-in clinics, after hours clinics) bulunur.

Hayatı tehdit edici veya acil durumlarda veya mesai saatleri dışında ise hastanelerin ER (Emergency Room) olarak adlandırılan acil bölümlerine başvurabilirsiniz.

kanada acil servis

Buraya kadar her şey teorik olarak kulağa hoş gelmekle birlikte, Kanada’danın bir sağlık çalışanı açığı gerçeği vardır ki bu durum sağlık sisteminin bazı durumlarda biraz yavaş işlemesine neden olur. Türkiye’de örneğin kan testinizin ya da ultrason çekiminizin sonucunu bir hastane veya klinikte aynı gün veya ertesi gün içinde alabilme durumunuz varken Kanada’da bu süre daha uzundur. Sonuç raporlarının hazırlanması 1 hafta veya 10 günü bulabilir. Ayrıca sonuçlar doğrudan tetkiki isteyen kuruma gönderilir ve eğer sonuçlarınız normalse sizi aramak için vakit kaybetmezler ve sonuçlar dosyanıza yerleştirilir. Ancak sonuçların ekstra bir tedaviyi veya tetkiki gerektirmesi durumunda mutlaka sizi arayarak ulaşırlar ve randevu verirler.

Buna ek olarak, belki Türkiye’de kimsenin Kanada sağlık sistemiyle ilgili tahmin edemeyeceği diğer bir konu ise hastane acil servislerinde çok uzun saatlere varan bekleme sürelerdir. Kanada’da her türlü acil durumda arayacağınız numara 911’dir. Eğer bir 911 ambulansıyla ağır yaralı olarak hastaneye getirilmediyseniz ya da hayatınızı tehdit eden bir aciliyetiniz yoksa acil serviste “Minor Treatment” bölümüne, yani ikincil öneme sahip vakaların bakıldığı bölüme yönlendirilirsiniz. Bazen 5-6 saat, bazen de ne kadar bekleyeceğinizi kimsenin size söyleyemediği daha uzun süreler boyunca, kendinizi bir doktorun sizinle ilgilenmesini beklerken bulabilirsiniz.

Minor Treatment bölümünde bulunan görevli ve hemşireler sizinle ilgilenirler ve gerekiyorsa tetkiklerinizi yapıp röntgenlerinizin çekilmesini sağlarlar. Ancak sonuçları değerlendirip sizi muayene etmek için veya reçetenizi yazmak için bir doktora ihtiyaç vardır ve bu doktor hastanenin gerçekten acil ve hayati vakalarla ilgilenen bölümündeki doktorlardan biridir ve sadece oradaki önceliklerden zaman ve fırsat bulursa “minor treatment” bölümüne gelebilecektir.

kanada acil servis

Doktor sayısı yeterli olmadığı için maalesef Kanada’da bu durum tüm halkın bildiği ve şikâyet ettiği bir gerçektir. Bu nedenle Kanada’ya geldiğinizde herhangi bir hastanenin acil servisine yolunuz düşerse hemen içeri alınıp müdahale edileceğinizin beklentisi içerisinde kesinlikle olmayın. Gerçekten hayati ve hemen müdahale edilmesi gereken bir tehlikeniz yoksa size yukarıda bahsettiğimiz diğer seçenekleri kullanmanızı tavsiye ederiz.
Bahsettiklerimize ek olarak; büyük alışveriş marketlerinin çoğunda bir eczane bölümü (pharmacy) vardır ve mutlaka yetkili bir eczacı işbaşındadır. Bazı durumlarda, özellikle de doktora gitmeden halledilebilecek durumlarda veya doktora görününceye kadar rahatlamak üzere eczacıya danışmak da pratik bir çözümdür. Eczacıya danışarak reçetesiz olarak alınabilecek ilaç, ağrı kesici veya kremlere başvurabilir, eczacının önereceği alternatif yöntemleri uygulayabilirsiniz. 

Genel sağlık sigortasıyla ilgili bilmeniz gereken bir başka ayrıntı daha vardır. Sağlık kartınızla yararlandığınız genel sağlık sigortası yukarıda bahsettiğimiz şekilde hemen hemen tüm doktor ve hastane masraflarınızı karşılar, fakat ilaç masraflarınızı karşılamaz. Örneğin mide problemi yaşıyorsunuz ve doktora gittiniz, ücretsiz olarak muayene edilirsiniz, doktorun çekilmesini istediği mide filminiz de ücretsiz olarak çekilir, fakat doktorun yazdığı reçetedeki ilaçları devlet, yani sağlık sigortanız ödemez. Daimi olarak belirli bir ilaç kullanıyorsanız bunu gidip doktora yazdırabilirsiniz, fakat ilacın ücretini resmi sağlık sigortanız karşılamaz.

Kanada’da istediğiniz hastane ya da klinikte muayene olabilirsiniz, bu hizmet ücretsizdir. Ambulans hizmetleri, uzun dönem bakım hizmetleri, diş ve gözle ilgili durumlar, reçetelendirilmiş ilaçların tamamen ya da kısmen karşılandığı bazı özel durumlar vardır. Örneğin acil bir durumda 911‘i arayarak ambulans isteyebilirsiniz, fakat ambulans hizmeti ücretlidir. Devletin hangi kalemleri kısmen karşıladığını, hangilerini karşılamadığını önceden öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu nedenle bir sağlık hizmeti alırken bir ödeme yapmanız gerekip gerekmediği konusunda tereddüdünüz varsa, mutlaka başlangıçta sormalısınız. Ayrıca bir işe başvururken de maaşınız dışında size sağlık ve sosyal konularda sağlanan diğer avantajları da gözden geçirmeniz karar vermeniz de önemli bir etken olacaktır. 

Devlet tarafından karşılanan ücretsiz genel sağlık sigortası kapsamı dışında kalan sağlık harcamaları bazen çok pahalıya mal olabilir. Size önerimiz bu tarz kapsam dışı durumlar için bir özel sağlık sigortası yaptırmanızdır. Örneğin acil bir durumda ambulans hizmetleri ve ilaç giderleriniz için aylık 10 dolar gibi bir ücret ödeyerek kendi ihtiyaçlarınıza özel bir sağlık poliçesi satın alabilirsiniz. Bu durumda ödemeleriniz seçeceğiniz plana bağlı olarak yıllık 100 dolar ile 500 dolar arasında değişir.

Uygulamadaki farklılıklar ilk başta bazen şaşırtıcı ve bazen de can sıkıcı olabilecektir. Ancak zaman içinde sistemin işleyişini anlayıp yaşamınızı düzene koydukça Kanada’da etnik kökeni, inançları ve dış görünüşü ne olursa olsun, her bireyin özel hayatına, zamanına, sağlığına ve kişisel tercihlerine değer verildiğini deneyimliyor olacaksınız.

Hastanelerin acil servislerine gerçekten hayati veya acil müdahale gerektiren durumlarda başvurun, aksi takdirde uzun bekleme sürelerine hazırlıklı olun.
<<--- Geri 27

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com