Kanada'da İş Bulma ve Çalışma Hayatı

Bu bölüme Kanada’da geçerli olan asgari ücretten bahsederek giriş yaparsak iki ülke arasındaki farkı daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyoruz. Kanada’da bir kişi minimum asgari ücretle çalışarak tek başına kimseye muhtaç olmadan rahatlıkla yaşayabilir.

Ontario eyaletinde 2016 itibariyle minimum asgari ücret saat başı 11.50 Kanada Doları’dır. Son yıllarda saat ücretlerindeki artışların ne olduğunu merak edebileceğinizi düşünerek; saat ücretlerinin 2007 yılı Martında 8 Kanada Doları, 2008 yılında 8.75 Kanada Doları, 2009 yılında 9.50 Kanada Doları, 2010 yılında 10.25 Kanada Doları’ndan bugünkü noktaya geldiği bilgisini de paylaşalım.

Kanada’da iş ilanlarında ücretler ya saat ücreti veya toplam yıllık kazanç olarak belirtilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bu ücretlerin brüt olmasıdır. Vergilendirme açısından her birey kendi vergi beyannamelerinden sorumlu olduğu için, her yıl her aile bir önceki yılın toplam gelirini Canada Revenue Agency’e (CRA) yani bir anlamda Kanada’nın gelir idaresi kurumuna bildirir ve vergi ödemelerinden kendisi sorumludur.

Full-time bir iş genellikle haftada 35 ile 40 saat civarında çalışmak anlamına gelir. İstisnai durumlar dışında, genel olarak bir çalışan, işveren tarafından günde 8 saatten ve haftada 48 saatten fazla çalışmaya zorlanamaz. Aksi uygulama için çalışanın yazılı rızası gereklidir. Haftada 44 saatten fazla çalışıldığı takdirde işveren fazla çalışılan saatler için çalışanın normal saat ücretinin bir buçuk katını ödemek durumundadır.

Kanada’da part-time ve geçici işler de oldukça yaygındır, bu nedenle haftada 10 saat, haftada 16 saat veya 24 saat gibi çalışma süreleri olan birçok iş ilanına da rastlarsınız. Çoğu işyeri özellikle başlangıçta süresi belli sözleşmelerle çalıştırma yoluna gitmekte ve böylece gerçekten bir çalışan kendini kanıtlayana kadar ona “permanent” yani kalıcılık statüsü tanımaktan kaçınmaktadır.

Bir ailede iki kişinin asgari bir ücretle full-time olarak çalışması orta halli bir hayat yaşamak için yeterlidir. Hatta bir süre sonra temiz bir “credit history” oluşturursanız, düzenli bir işiniz ve köşede bir miktar peşin paranız olduğunda mortgage kredisi kullanarak rahatlıkla ev sahibi olabilirsiniz.  Her ay 1.000 dolar kira vermek yerine bu parayla kendi evinizde oturarak bir yatırım da yapmış olursunuz. Ancak ek bir bilgi olarak hemen bahsedelim; ev sahibi olunduğunda, evlerin yıllık vergi ödemeleri Türkiye’dekinden farklı ve oldukça yüksektir. Ev sahipleri bulundukları eyaletin vergi sistemindeki oranlara, evin bulunduğu lokasyona ve evin durumuna göre her yıl ortalama 3000 dolardan başlayan ev vergileri ödemek zorundadırlar. Bu konuda karar vermeden önce nasıl bir yük altına gireceğiniz konusunda kapsamlı bir araştırma yapmanızda fayda olacaktır.

Konuya buradan girişimizin nedeni, en kötü senaryoda, yani kendi alanınızla ilgili uygun hiçbir iş bulamamanız durumunda dahi hayatta kalmak için asgari ücretle çalışabileceğiniz ve “survival jobs” olarak adlandırılan çalışma imkanlarının Kanada’da oldukça fazla sayıda ve çeşitlilikte varolduğunu belirtmektir. Alışveriş merkezlerinde kasiyerlikten raf yerleştirmeye, pizza dağıtmaya veya şoför olarak çalışmaya, büyük üretim merkezlerinde üretim bantlarındaki farklı pozisyonlarda, yine farklı sektörlerde veri girişinden veya çağrı merkezi elemanı olarak çalışmaya kadar daha da genişletebileceğimiz geniş bir yelpazede bu tür işlerle ilgili ilanlara yılın her döneminde sürekli rastlayabilirsiniz. Bu işlerde çalışabilmek için talimatları anlamak ve işinizi yapabilmek için yeterli İngilizcenizin olması gerektiğini söylememize elbette gerek yok.

Üretim bantlarındaki işlerin çoğu genellikle ilk 3 ay asgari ücret veya 13 dolar, 6 aydan sonra 15 dolar ve 1 yıldan sonra 19 dolar civarında brüt saat ücreti vermeyi taahhüt ederler. Bu bilgilere bakarak 1 yıl sonunda aylık iki kişi toplam 6.000 dolar civarında bir kazanç elde ederek hayatlarını ekonomik olarak oldukça iyi standartlarda devam ettirebilir diye düşünebilirsiniz. Kalıcı ve uzun vadeli olarak bu işlere yerleşmeniz koşuluyla böyle düşünmek yanlış olmaz. Ancak burada belirtilmesinde fayda olan bir nokta şudur: Bu tür geçici işlere yerleştirmeler genellikle bir outsourcing firması, yani “employment agency” veya “staffing agency” denilen firmalar tarafından yapılır ve çalışan kişi bu firmanın bordrosunda görünür ve firma sizin maaşınız üzerinden her saatiniz icin 1 dolar civarlarinda bir miktar komisyon alır.

Burada vurgulamak istediğimiz konu kendi alanınızda iş bulamadığınızda dahi hayatınızı sürdürmek için geçici çözüm olarak düşünebileceğiniz işlerin varlığıdır. Ancak yaşanan küresel ekonomik krizin etkileri sebebiyle, işsizlik sorunu giderek artmakta olduğundan bu işlere başvuruda bile belli alanlarda bir rekabet olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız. Tüm dünyada hüküm süren ekonomik krizin etkileri işsizlik anlamında Kanada’da da maalesef geçerlidir ve bu yüzden işsizlik sadece yeni gelenlerin değil, birçok Kanadalı’nın da sorunudur. Bu nedenle mutlaka düzeninizi kurup bir iş bulana kadar sizi ayakta tutacak bir finansal birikimle gelmelisiniz.

<<--- Geri 28

Ileri --->>

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30

E-mail: bilgi@kanadabilgi.com